Hormonální injekce – Depo Provera

Sdílet

Nemuset každý den myslet na pilulku, to je snem mnoha žen užívajících hormonální antikoncepci. Pokud se k tomu navíc přidá pravděpodobnost výrazného zeslabení až téměř vymizení menstruace, jedná se téměř o ideální antikoncepci. Ale jako vždy jsou zde některá negativa v podobě vedlejších účinků.

Rodina-vztahy-antikoncepce-Hormonální-injekcePrincip

Progesteronová injekce se aplikuje jednou za tři měsíce do hýžďového svalu. Funguje tak, že dodá do těla hormon progesteron, který způsobuje změny na děložní sliznici zapříčiňující nemožnost uhnízdění vajíčka v děloze. Současně se mění vlastnosti hlenu děložního hrdla, přesněji zahušťuje se tak, že spermie mají výrazně ztížený průnik za vajíčkem.

Přesněji na rozdíl od kombinovaných pilulek, které obsahují také estrogen a brání průběhu ovulace, k uvolnění vajíčka, tedy k ovulaci dochází, ale děložní sliznice je nehostinná, takže se v ní vajíčko neuchytí. Případně se spermie za vajíčkem vůbec nedostanou.

Díky vlivu na děložní sliznici mají ženy užívající Depo-Proveru výrazně slabší menstruaci, při dlouhodobém užívání dochází často k úplnému vymizení krvácení.

Spolehlivost

Metoda se vyznačuje vysokou spolehlivostí.

Pro koho je vhodná

Jedná se o dobrou metodu antikoncepce pro ženy, které se musí držet dál od estrogenu, například pro pacientky s některými cévními onemocněními nebo s endometriózou. V případě endometriózy, onemocnění, kdy částečky děložní sliznice prorůstá orgány v oblasti pánve a může způsobovat neplodnost, se jedná dokonce o formu léčby.

Vhodná je rovněž pro ženy, které nechtějí myslet na pilulku každý den a neplánují v nejbližší době dítě. Rovněž se jedná o vhodnou antikoncepční metodu pro kojící ženy, protože neovlivňuje tvorbu mléka. Je to dané tím, že injekce neobsahuje estrogen.

Pro koho je nevhodná

Depo-Proveře by se měly vyhnout ženy, které plánují v brzké době otěhotnět, zvláště pokud chtějí užívat injekce dlouhodobě. Průměrná doba, během které dojde k otěhotnění, je 10 měsíců. Od poslední dávky zpravidla uběhne 4 až 31 měsíců, než žena otěhotní. Injekce by neměly být dlouhodobě aplikovány mladým dívkám v adolescentním věku, které nemají dokončenou tvorbu kostní tkáně, protože mohou vést ke snížené kostní hustotě.

Finanční náročnost

Nejedná se o nijak drahou antikoncepční metodu. Jedna dávka, která působí tři měsíce, vyjde zhruba na 120 až 150 Kč. K tomu je ale třeba v některých gynekologických ordinacích připočítat poplatek za aplikaci, který se pohybuje od 50 do 150 Kč.

Zdravotní rizika

Při dlouhodobém užívání může dojít k úbytku kostní hmoty a zvýšenému riziku osteoporózy, odvápnění kostí. Z tohoto důvodu je nutný lékařský dohled a vyšší konzumace vápníku ve stravě. Současně čistě progesteronové injekce mohou vyvolávat nepříjemné vedlejší účinky, včetně vlivu na psychický stav ženy. Může se objevit nespavost, pocity smutku, ale také depresivní stavy. V tomto případě je vhodná návštěva odborníka, nejlépe psychiatra.

Zdravotní přínosy

Zpravidla přináší výrazné zeslabení menstruačního krvácení, často dojde k jeho úplnému vymizení. Z tohoto důvodu chrání ženu před anémií, chudokrevností. Omezuje silné menstruační křeče a premenstruační syndrom, který v sobě nese nepříjemnosti jako bolesti hlavy, psychické problémy, bolesti v podbřišku atd.

Vyjádření lékaře

„Všechny formy gestagenní antikoncepce jsou zatíženy vyšším rizikem nepravidelného krvácení, zvláště depotní formy nejsou proto zcela vhodné pro ženy v klimakteriu,“ dodává MUDr. Michael Fanta z Gynekologicko – porodnické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).