Kojení

Sdílet

Dopřát si antikoncepci, která nijak neohrozí zdraví ani peněženku, zní pro mnoho žen jako nesplnitelný sen. Přesto taková metoda existuje a je zdánlivě jednoduchá, jedná se o kojení. V této souvislosti se hovoří o tzv. ekologickém kojení. Pokud žena své dítě plně kojí a od porodu neuplynulo více než šest měsíců, jde i o poměrně spolehlivou metodu.

Rodina-vztahy-antikoncepce-kojeníPrincip

Kojení je ve své podstatě přírodní hormonální antikoncepce. V mezimozku, kde sídlí centra ovlivňující funkci vaječníků, vzroste hladina prolaktinu a naopak poklesne u hormonu žlutého tělíska. V důsledku toho tělo produkuje mléko a současně je utlumena ženská plodnost. Ale aby to správně fungovalo, je nutné dodržet několik pravidel. Dítě musí být výlučně kojeno, nesmí mu být podávána žádná jiná strava, ale ani tekutiny. Dokonce ani v době, kdy už samo začíná mít o jiné jídlo zájem. Intervaly mezi jednotlivým krmením nesmí být delší než 4 hodiny ve dne a více než 6 hodin v noci. Přitom se počítá doba od začátku jednoho krmení k druhému, a kojení musí trvat minimálně čtyři minuty. Četnost kojení si určuje dítě samo a je kojeno tak často, jak samo vyžaduje. Současně dítě v žádném případě nesaje z lahve, není mu podáván dudlík a ani si necumlá prsty. Matka není od dítěte nijak oddělována a tráví s ním maximum možného času, proto i v noci s ním spí v jedné posteli, aby mohlo sát mléko podle potřeby. V praxi je žena neustále s dítětem.

Spolehlivost

U této metody platí, že výrazně klesá její spolehlivost, pokud od porodu uplyne více než šest měsíců a objeví se menstruace. Jakmile žena začne menstruovat, antikoncepční účinek kojení mizí. A to i tehdy, přijde-li menstruace dříve než půl roku po porodu. Menstruaci předchází ovulace, tedy doba ideální k početí.

Pro koho je vhodná

Kojení jako antikoncepce je vhodná pro ženy, které nemají problém s tvorbou mléka a tato forma krmení jim nečiní žádné potíže. Dále se hodí pro matky, jimž neustálá přítomnost dítěte nečiní fyzické a psychické potíže. Tedy nestresuje ji nemožnost mít více hodin jen sama pro sebe, aniž by se musela starat o dítě. Současně je vhodné zvážit, zda ženě postačí omezený přísun spánku, vzhledem k tomu, že je nutné časté kojení i v noci.

Pro koho je nevhodná

Tato metoda se nehodí pro ženy, které z jakýchkoliv důvodů neplánují dlouhodobější kojení, případně dítě přikrmují. Rovněž ji nelze použít, když žena onemocní a musí brát léky ovlivňující kvalitu mléka. Samozřejmě je kojení jako antikoncepce nevhodná pro ženy, které tráví několik hodin denně bez dítěte.

Finanční náročnost

K ekologickému kojení nejsou nutné žádné investice. Žena pouze potřebuje kojící podprsenku a případně polštářky do ní, což by si ale koupila tak jako tak.

Zdravotní rizika

Dlouhodobé kojení není pro ženu rizikové, ale může pociťovat určitý diskomfort při sexu. Hormon prolaktin mimo jiné způsobuje suchost v pochvě, což komplikuje soulož a činí ji bolestivou. Řešením je použití lubrikantu. V důsledku menší vlhkosti v pochvě roste riziko infekce a zánětů.

Zdravotní přínosy

Kojení je nejlepším způsobem stravy pro dítě. Současně snižuje riziko rakoviny prsu u matky. V případě plného kojení je rovněž omezeno menstruační krvácení, což může být pro některé ženy přínosem.

Vyjádření lékaře

„Kojení není spolehlivou metodou, pro kojící ženy jsou vhodné formy gestagenní antikoncepce nebo nitroděložní tělísko uvolňující hormon-gestagen,“ dodává MUDr. Michael FANTA z Gynekologicko – porodnická klinika 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice..

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).