Nitroděložní tělísko s postupným uvolňování hormonu – Mirena

Sdílet

Nitroděložní tělíska se používala již dříve a vyráběla se obvykle z drahých kovů. Způsobovala trvalou neplodnost majitelky, protože se nedala vyjmout, a putovala tak do hrobu spolu se svou s nositelkou. Současnost je ale úplně jiná, tělíska lze samozřejmě vyjmout a dokonce mohou uvolňovat hormony a působit vlastně jako hormonální antikoncepce.

Rodina-vztahy-antikoncepce-nitroděložní-tělískoPrincip

Nitroděložní tělíska jsou malé předměty nejčastěji ve tvaru písmene T. Snadno by se vám vešlo do dlaně či spíše ztratilo by se v ní, protože je opravdu malé. Tělísko se zavádí do dělohy na začátku menstruace nebo po skončení šestinedělí, jedná-li se o ženy po porodu.

Mirena funguje tak, že zahušťuje hlen děložního hrdla, čímž znemožňuje průnik spermií a oplodnění vajíčka. Současně tlumí pohyblivost spermií uvnitř dělohy a vejcovodů. Brzdí růst děložní sliznice, čímž brání uhnízdění vajíčka. Jedná se o hormonální antikoncepci, která ale vzhledem ke svému použití působí pouze v děloze. Nijak výrazně neovlivňuje hormonální hladiny ženy.

Tělísko zavádí speciálně vyškolený lékař-gynekolog. Zavádí se skrze pochvu pomocí trubičky, která vypadá jako dlouhé tenké brčko. Po zavedení se trubička vyjme a vlákna jdoucí od konce tělíska do pochvy jsou zkrácena na délku asi 2 cm.

Spolehlivost

Nitroděložní tělísko je zhruba stejně spolehlivé jako sterilizace, podvázání vejcovodů, což je definitivní metoda antikoncepce.

Pro koho je vhodná

Jedná se ideální antikoncepci pro ženy, které chtějí dlouhodobě být dlouhodobě chráněné před otěhotněním, ale nechtějí se zcela vzdát možnosti mít v budoucnu dítě. Vzhledem k tomu, ze neobsahuje estrogen, je také vhodná pro kojící matky, lze ji zavést po skončení šestinedělí.

Pro koho je nevhodná

Jakmile trpíte infekcí pohlavních orgánů, byly u vás zjištěny nádory dělohy či děložního čípku, případně je podezření na ně, vyhněte se této antikoncepční metodě. Rovněž v případě vrozených nebo získaných deformací dělohy nelze tělísko zavést. V případě neobjasněného děložního krvácení se poraďte s lékařem. Jakákoliv hormonální antikoncepce je pro vás nevhodná, pokud máte vážnější problémy s játry nebo žilní tromboembolii.

Finanční náročnost

Nárazově je nitroděložní tělísko poměrně náročné, jeho cena v lékárnách se pohybuje od 5 do 6 tisíc korun. Dále je třeba započítat poplatek za jeho zavedení.

Zdravotní rizika

Tělíska nejsou vhodná pro ženy s deformovanou dutinou děložní, např. myomy, nebo s opakovanými záněty.

Zdravotní přínosy

Výhodou je snížení menstruačního krvácení, vysoká spolehlivost, není nutnost každodenního užívání, efekt působí 5 let.

Vyjádření lékaře

„Nitroděložní tělíska byla v minulosti doporučována pouze ženám, které již rodily a neplánovaly další graviditu. V současnosti existuje tělísko obsahující malé množství hormonu, které není zatíženo vyšším rizikem infekcí (zánětu dělohy). Může být zavedeno i dosud nerodivším mladým ženám, stejně jako ženám jiných věkových skupin,“ říká . MUDr. Michael Fanta z Gynekologicko – porodnické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).