Postup:
Pilulka bez předpisu může být vydána jen ženám a dívkám starším šestnácti let, při prodeji je nutné předložit občanský průkaz nebo jiný průkazný doklad totožnosti, lékárník je ze zákona povinen výdej postkoitální antikoncepce zaevidovat, nesmí také vydat více než jedno balení – to ukazuje na to, že se jedná skutečně o jednorázový způsob antikoncepce. Navíc je čistě na názoru lékárníka, zda danou pilulku ženě vydá (přebírá tak na sebe totiž zodpovědnost lékaře), nebo zda ji pošle k lékaři.
Princip
Postkoitální antikoncepce funguje na základě toho, že velká dávka hormonů v ní obsažená způsobí změny děložní sliznice. Ta se stane nehostinnou pro případně oplodněné vajíčko, a tak zabrání jeho usazení a dalšímu růstu. Princip je tedy velmi jednoduchý. Na českém trhu jsou momentálně celkem dva přípravky tohoto druhu bez lékařského předpisu, oba obsahují hormon levonorgestrel, jde o tablety Escapelle a Postinor – 2. (Na jiném principu funguje postkoitální antikoncepce EllaOne.)
Spolehlivost
Míra spolehlivost této metody záleží na čase, který uplynul od styku. Platí, že čím dříve se pilulka užije, tím lépe. Spolehlivost klesá v závislosti na čase, proto je ideální, aby první dávka byla podána co nejdříve po styku. Jako hraniční doba se uvádí 72 hodin od pohlavního styku.
Pro koho je vhodná
Jedná se skutečně o antikoncepci poslední záchrany, tedy nikoliv antikoncepční metodu vhodnou ke každodennímu užívání. Rozhodně by se postkoitální antikoncepce neměla stát běžnou ochranou proti početí pro ženu. Pokud potřebujete dlouhodobě řešit tuto otázku, poraďte s lékařem a spolu vyberte vhodnější metodu antikoncepce.
Pro koho je nevhodná
Tato metoda je obecně riziková, pokud se používá pravidelně. Měly by se jí vyhnout ženy s onemocněním oběhového systému, žilní trombózou a vysokým krevním tlakem.
Finanční náročnost
Cena pilulek se pohybuje od 400 do 600 Kč.
Zdravotní rizika
Silná dávka hormonů způsobí změny děložní sliznice, kvůli kterým se stane pro vajíčko nehostinnou. Bohužel postkoitální antikoncepce s sebou nese mnoho vedlejší účinků, od nepravidelnosti menstruačního cyklu, silnějšího krvácení, krvácení a špinění mimo menstruaci, bolesti břicha, nevolnost, zvracení, migrény.
Zdravotní přínosy
Metoda nemá žádné zdravotní přínosy, kromě schopnosti zabránit těhotenství. Naopak má mnoho negativních účinků.
Vyjádření lékaře
„Jedná se opravdu o jednorázovou nouzovou metodu antikoncepce, v žádném případě není vhodné na ni spoléhat pravidelně,“ je přesvědčen MUDr. Michael Fanta z Gynekologicko – porodnické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.