Co je to cukr?
Látky známé jako sacharidy jsou pro naše tělo zdrojem energie a jakousi její zásobou, kterou uvolňujeme v době „nouze“. Rozdělujeme na jednoduché sacharidy – tedy „naše cukry“, používané v potravinářství jako dochucovadla a zdroje „rychlé energie“, a na složené sacharidy, poly či oligo sacharidy.
Mezi jednoduché cukry patří sacharóza, např. třtinový, či řepný cukr, glukóza, hroznový cukr, fruktóza, ovocný cukr, laktóza, mléčný cukr, ad. Dalo by se říci, že jednoduché cukry jsou v naší potravě tou nejzbytečnější složkou, jsou velmi rychle vstřebávány naším organismem a okamžitě se přeměňují v energii, zároveň ale negativně ovlivňují chod našeho těla. Zvýšená konzumace rychlých cukrů může vyvolat kazivost zubů, po jejich konzumaci velmi záhy vzniká pocit hladu, ovlivňují negativně náš nervový systém, a jsou ukládány ve formě glykogenu v našem těle, v důsledku čehož dochází ke zvýšení mastných kyselin v krvi a ukládání podkožního tuku do různých orgánů.
Sacharózu můžeme rozdělit do několika skupin.
Rafinovaný bílý řepný cukr je u nás od poloviny 19. století nejrozšířenějším druhem cukru, je vyráběn z krystalků cukru vyskytujících se v cukrové řepě. Proces rafinace je vlastně okleštěním přírodního cukru o nežádoucí příměsi surové cukrové hmoty, ale také o minerální látky, vitamíny a vlákninu.
Třtinový cukr stojí cenově nejvýš, neboť k jeho výrobním nákladům je třeba připočíst mimo jiné i náklady na dopravu do Evropy. Vždy se dováží z tropických oblastí, kde se daří cukrové třtině. Ve většině případů je jeho složení, tj. že je vyroben z cukrové třtiny, uvedeno na obalu. Dále ho poznáme podle typické zlatavé barvy. Používá se všude tam, kde byste použili cukr řepný. Třtinový cukr obsahuje zdravou melasu stejně jako nejkvalitnější hnědý cukr, ovšem ta se do něj nepřidává během výroby, ale je již v základní surovině a během zpracování třtiny se z ní neodstraňuje.
Hnědý cukr se dá vyrobit bez třtiny několika způsoby. Jednou cestou je, že se rafinovaný neboli vyčištěný bílý řepný cukr dobarví a dochutí třtinovou melasou. Nutričními hodnotami a zdravotními benefity se pak vyrovná třtinovému cukru.
Ovšem může se také dobarvit karamelovým sirupem, pak ale postrádá zdraví prospěšnou třtinovou melasu a je výživově srovnatelný s bílým řepným cukrem.
Poslední metodou výroby cukru hnědé barvy je, že se surový cukr nedočistí. Tak vzniká nerafinovaný řepný cukr, v němž zůstanou některé sloučeniny (především draselné a sodné soli), jež při dlouhodobé konzumaci zatěžují zejména ledviny a mohou stát za vznikem mnoha civilizačních chorob.
Dále je potom běžně k dostání v obchodech také hroznový a ovocný cukr.
Hroznový cukr má nižší sladivost než řepný cukr a rychle se vstřebává do krve. Tělo tak rychle získává energii, což je podstatné především u pacientů v rekonvalescenci, u těžce fyzicky pracujících lidí, sportovců a dětí. Používá se v teplé i studené kuchyni.
Ovocný cukr má o 20–40 % vyšší sladivost a nízký glykemický index, takže je vhodný také pro diabetiky. Hodí se ke slazení studených pokrmů a nápojů, nikoli však pro tepelnou úpravu.
Čeho si všímat?
1. Popis výrobku
Občas může být obtížné od sebe na první pohled odlišit cukr hnědý a třtinový. Mělo by to ale být jasně označeno na etiketě – je třeba si dát pozor na rozdíl mezi označením třtinový cukr, či hnědý řepný cukr obohacený o třtinovou melasu, a cukrem hnědým řepným nerafinovaným. Cukry také mohou být původně bílé rafinované řepné pouze dobarvené již po procesu rafinace. Všechny informace o zpracování musí být na obalu uvedeny.
2. Cena
Pokud výrobce přímo na obalu neuvádí, o jaký druh cukru jde a jak byl vyroben, lze se orientovat podle ceny. Nejdražší bývá zpravidla hnědý řepný cukr obohacený o třtinovou melasu, která se vždy dováží ze zámoří, nejlevnější je pak díky nízkým výrobním nákladům nerafinovaný cukr.
3. Datum spotřeby
Na co si dát pozor?
Při nákupu je dobré pořádně zkontrolovat zejména zda je obal výrobku neporušený, obsah nespečený a neznečištěný skladištními škůdci.