Ovesný nápoj je získáván z ovsa. Oves pochází z východní Evropy a jeho pravděpodobnou pravlastí bylo Mongolsko a severní Čína. Původně byl vyšlechtěn z trav. V našem pásmu se odedávna pěstoval hlavně ve vyšších nadmořských výškách a tedy v chladnějším podnebí.
Oves je významný zásobník vitaminů a minerálů
Obsahuje bílkoviny, glukokininy, flavonoidy, avenarin, apigeninové glykosidy, hypoxantin, cholin, chinon, lipidy, fermenty, kyselinu šťavelovou, vitaminy B1, B2, E a rutin. Z minerálních látek zvláště zinek, měď, železo, dále fosfor, síru, bor, vápník, škod, mangan, draslík, křemík, hořčík, kobalt, molybden, atd. Ve slámě je i pektin, karoteny a kyselina křemičitá.
Ovesný nápoj je vhodný pro osoby v rekonvalescenci, sportovce, osoby s únavovým syndromem, při onemocněních souvisejících s postižením nervového systému, trávicího traktu zejména slinivky břišní, ale i při civilizačních onemocněních jako je vysoký krevní tlak, cukrovka, onemocnění štítné žlázy apod. Nápoj je obohacený o vápník a vitaminy. Ovesný nápoj rovněž neobsahuje laktózu ani cholesterol.
Krémová květáková polévka
- 1 květák
- 2 stroužky česneku (nadrobno nakrájené)
- špetka šafránu
- 1/2 l zeleninového vývaru
- 250 ml ovesného nápoje
- čerstvě drcený černý pepř
- olivový olej
Do kastrůlku vložíme květákové růžičky společně se špetkou šafránu a česnekem. Osolíme a zalijeme zeleninovým vývarem. Několik drobných květákových růžiček si odložíme stranou a později použijeme jako ozdobu. Dusíme 20 minut, dokud květák nezměkne. Přidáme Alpro ovesný nápoj a čerstvě drcený pepř. Mixérem umixujeme dohladka a dochutíme. Na pánvi orestujeme dozlatova odložené květákové růžičky s trochou šafránu.
Autor receptu: Jan Souček, šéfkuchař restaurace La Strada Ristorante