Breussova dieta

Sdílet


Autor: Isifa.cz

Breussova dieta dostala jméno podle svého autora rakouského elektrikáře a léčitele Rudolfa Breusse. Byla vytvořena jako prostředek alternativní medicíny při léčbě rakoviny. Spočívá v úplném vyřazení pevné stravy. Po dobu 42 dní je povoleno pouze pití zeleninových šťáv a bylinných čajů.

Breuss věří, že nádor se živí právě tuhou stravou, zejména bílkovinami. Vynecháním této složky stravy podle něj dojde k vyhladovění nádoru. Vedle diety nemocným ale zakazuje jakékoli jiné léčebné metody. Lékaři považují tuto dietu za velmi nebezpečnou.

Breussova dieta má také fungovat jako detoxikace organismu. Tělo vyplaví veškeré škodliviny, obohatí se o vitamíny a vlákninu a celkově se pročistí – efekt hubnutí se samozřejmě dostaví, protože příjem potravy není velký.

Jak dlouho se drží?

Dieta se drží 42 dní.

Pro koho je a není vhodná?

Je určená pro nemocné rakovinou. Podle svých zastánců je ale vhodná i pro ty, kteří mají pevnou vůli a kromě hubnutí chtějí také pročistit organismus.

Není vhodná pro osoby alergické na některé ze složek zeleninové šťávy, ale zejména pro osoby se zvýšenou fyzickou aktivitou.

Povolené potraviny

Povoleny jsou jen a pouze zeleninové šťávy a bylinné čaje. Zeleninové šťávy obsahují červenou řepu, celer, mrkev, černou ředkev a brambory.

Zakázané potraviny

Veškerá tuhá strava a cokoli mimo povolené šťávy a čaje.

Klady

Při dietě je dostatek vitamínů a vlákniny, které člověku často běžně chybí. Dostatečný pitný režim, ale zároveň se tělo kvůli čajům, které působí močopudně, nezavodňuje. Celý organismus se pročistí a k efektu hubnutí dochází už po pár dnech a postupně během celé diety.

Zápory

Lékaři považují dietu coby náhradu či doplněk léčby za velmi nebezpečnou.

V potravě během diety chybí zejména bílkoviny, tuky a sacharidy, tělo má tak nedostatek živin. V zeleninových šťávách je také malý přísun energie – tělo je unavené, kvůli nedostatku energie se mohou dostavit špatné nálady, úzkosti a deprese.

Jídlo je navíc pro člověka přirozené, kromě pocitu hladu se tedy objevuje ještě chuť na jídlo, která může u někoho vést až k frustraci.

Může také docházet k příliš rychlému hubnutí, zejména u nemocných pacientů, kteří hubnou jednak v důsledku nemoci, ale také kvůli dietě a nezbývají jim potom živiny na běžný chod organismu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).