Dietu podle krevních skupin vymyslel Američan Peter D‘Adamo. Podle něj má každá z krevních skupin původ v jiné historické epoše, v níž se lidé živili určitým převládajícím typem stravy. Každý typ stravy obsahuje jiné bílkoviny ze skupiny lektinů. Lektiny by měly škodlivým způsobem reagovat s molekulami systému A, B nebo 0 na povrchu krevních buněk. A podstatou diety tak je jíst jídla obsahující lektiny hodící se k vaší krevní skupině.
Skupina 0 – je prý nejstarší, vznikla někdy před 40 000 lety. Je nazývaná lovecká, lidé s krevní skupinou 0 by se tedy měli živit převážně masem a syrovou zeleninou.
Skupina A – vznikla podle D‘Adama před 25 000 až 15 000 lety a lidé s touto krevní skupinou byli prý původně zemědělci a první vegetariáni, strava je tedy tvořená převážně zeleninou, obilninami a drůbeží či rybami.
Skupina B – se na zemi objevila před 15 000 až 10 000. Tato krevní skupina je nazývána kočovnou. Tito lidé původně byli kočovníci, takže mají odolný trávicí systém a zvládnou různorodé plodiny z různých konců světa.
Skupina AB – je podle D‘Adama nejmladší skupinou. Vznikla před 1500 až 1200 lety při mísení různých národů, i stravování je tedy takový pel mel skupin A a B.
Účinnost diety není ale vědecky ověřena, jídelníčky jednotlivých skupin jsou sestaveny tak, že vždy vynechávají určitou na tuky a sacharidy bohatou látku – hubnout je tedy teoreticky možné. Princip fungování lektinů v těle je ale jiný, než D‘Adamo popisuje, a souvislost správného stravování s určitou krevní skupinou je tak poněkud sporná.
Jak dlouho se drží?
D‘Adamo usiluje o to, aby dieta podle krevních skupin nebyla jen jednorázová, ale aby přinesla celkovou změnu životního stylu a stravování.
Pro koho je a není vhodná?
Dieta podle krevních skupin je teoreticky vhodná pro každého, ale je třeba počítat s tím, že redukce tělesné hmotnosti je nejistá a jedná se o velmi dlouhý proces.
Povolené potraviny
Skupina 0 – masožravci: maso, zelenina, rýže, luštěniny
Skupina A – vegetariáni: libovolné potraviny rostlinného původu, drůbeží a rybí maso (v malém množství), rýže, luštěniny
Skupina B – bílkovinná strava: maso, mléčné výrobky, vejce, zelenina, rýže
Skupina AB – kombinovaná strava: libovolné potraviny rostlinného původu, maso, vejce, mléčné výrobky, luštěniny
Zakázané potraviny
Skupina 0: obiloviny a přílohy (brambory), mléčné výrobky, ořechy
Skupina A: mléčné výrobky, maso, uzeniny, veškeré tučné výrobky (včetně mléčných)
Skupina B: drůbeží a vepřové maso, obiloviny, luštěniny
Skupina AB: maso (hovězí a vepřové), veškeré tučné výrobky (včetně mléčných)
Klady
Jedním z hlavních pozitiv diety krevních skupin je celková změna stravovacích návyků, dieta donutí člověka přemýšlet nad tím, co jí, naučí ho jíst pravidelně a tvořit si vyvážený jídelníček. Dieta je také, co se týče výživové hodnoty pro tělo, poměrně vyvážená. Při jejím držení tedy nehrozí kolaps, poškození organismu ani hladovění.
Zápory
Velkým negativem je neověřenost účinnosti diety. Aby nastal úbytek váhy, je skutečně třeba natrvalo změnit stravovací návyky a dietu důsledně dodržovat.
Ne každý také zná svou krevní skupinu a dieta vyžaduje ideálně kromě zjištění krevní skupiny také testy na intoleranci potravin z krevního obrazu.