Základ tukožroutské diety tvoří tzv. tukožrotuská polévka, která je složena z hlávkového zelí, kořenové zeleniny, rajčat, papriky a cibule v libovolném poměru. Polévka je doplňována syrovou zeleninou, libovým masem a rýží.
Dieta spočívá v radikálním omezení příjmu potravy. Polévka tvořená zeleninou a vodou zasytí a zároveň dodává tělu dostatečné množství tekutin, vlákniny a vitamínů. Vláknina podporuje trávení, takže tělo se odvodní a detoxikuje. Hubnoucí efekt se dostaví díky „hladovění těla“. Při tukožroutské dietě jsou úplně vyřazeny sacharidy, tuky a bílkoviny, které jsou hlavním zdrojem energie. Tělo tak musí sáhnout do uložených zásob a ty začne spalovat. Pozor! – nespalují se však primárně tuky, ale energie se čerpá ze svalové hmoty. Pokud k dietě tedy nepřidáte fyzickou aktivitu, shodíte hlavně na svalech a tuky zůstanou.
Jak dlouho se drží?
Tukožroutská dieta se drží po dobu jednoho týdne – tj. 7 dnů. Vzhledem k jednotvárnosti diety není doporučeno držet ji déle, tělu chybí potřebné živiny a dlouhodobější trvání diety by mohlo vést k selhání organismu.
Pro koho je a není vhodná?
Dieta je vhodná pro všechny, kteří chtějí rychle a jednorázově zhubnout. Za týden je možné shodit 2–6 kg.
Není vhodná pro osoby trpící těžkou obezitou, tukožroutská dieta totiž může naopak podráždit tukové buňky v těle hladověním a po návratu k běžnému stravování nejen že dojde k jojo efektu, ale naopak ještě k většímu přibírání.
Povolené potraviny
Základem je tukožroutská polévka, ta se postupně v sedmi dnech doplňuje zeleninou, libovým masem, mlékem, vařenými bramborami a rýží. Zpočátku se pijí neslazené nápoje, čaj, káva, ke konci diety jsou povoleny i ovocné šťávy.
Zakázané potraviny
Dieta omezuje příjem tuků a sacharidů – vynechat by se tedy měly všechny tučné a „těžké“ potraviny. Zejména uzeniny, mastné masné výrobky, tučné sýry, smažená jídla, ořechy a sladkosti.
Klady
Tukožroutská dieta je rychlým a účinným způsobem jak shodit, u některých jedinců, zejména u těch, kteří trpí nadměrným zadržováním vody, může být výsledek velmi viditelný. Dieta také dbá na dostatek vitamínů a vlákniny, které jsou pro naše tělo důležité.
Zápory
Tukožroutská dieta bohužel není vyrovnaná, co se živin týče – nedodává základní a velmi potřebné živiny, kterými jsou sacharidy, tuky a bílkoviny.
Je také velmi jednotvárná, což nejenom svádí na scestí k tomu dietu porušit a dát si něco jiného, ale může vést až k nechutenství. Při dietě se také objevuje pocit hladu, což v kombinaci s jednotvárnou stravou může nepříznivě ovlivňovat naši psychiku – kromě únavy a vyčerpání se může objevit také úzkost, deprese, podrážděnost apod.
Po tukožroutské dietě se rovněž velmi záhy po ukončení režimu dostavuje jojo efekt, u lidí trpících vysokou obezitou navíc může být jojo efekt tak velký, že se dostanou ještě nad svou původní váhu.