.
Za žalobce označte jen své dítě. Za žalovanou stát a současně i zdravotnické zařízení, které aplikovalo vakcínu, po které se nežádoucí účinky u dítěte objevily. Určení odpovědnosti je ve vnitrostátním právu dosud nejednoznačné. V některých případech to bude tak, v jiných to ale může být naopak. Rozhodovat o tom mohou různé okolnosti. Pokud u vašeho dítěte nastala taková komplikace, která se ve světě odškodňuje, ale není srozumitelně uvedená v SPC, uvažte rozšíření žaloby také o výrobce vakcíny. (Zvýšíte tím ale současně riziko své ztráty o dalších 20–30 tisíc Kč.)
O podání žaloby o náhradu škody by – dle mého názoru – zatím u nás měli reálně uvažovat pouze ti rodiče, kteří v zahraničních zdrojích naleznou shodu s odškodňovanou událostí a typem poškození právě u jejich dítěte. Současně také pouze ti rodiče, kteří mohou svá tvrzení dostatečně přesvědčivě prokázat. Nemusíte mít ale ke všemu vždy jen papíry s razítkem, stačí i věrohodní svědci.
Pokuste se nalézt advokáta, který by vám pomohl pouze za příslib % na vysouzené náhradě škody. Možná se to některým z vás podaří. Někteří z vás jsou ostatně sami advokáti – tak jen do toho. Jinak musíte počítat i s náklady na své právní zastupování.
Pokud chcete podat žalobu s minimem možných vlastních ztrát (režim „economy“), žalujte pouze stát. Žalujte jen za své dítě a zastupujte se sami. I případně prohraná žaloba podaná tímto způsobem vás bude stát přijatelnou částku související pouze s vaší prací a účastí na jednáních soudu (v Praze). Mezi lidmi panuje zbytečně přehnaná obava z takového postupu „bez advokáta“. Není se tolik čeho bát. Já věřím, že záhy budou na webových stránkách různých organizací v ČR dostupné mustry takových žalob i jejich vhodných příloh. Pokud nebudou – požadujte je. Napište si o ně. Dejte srozumitelně vědět, co chcete, potřebujete a co by vám pomohlo. Některá činnost dnes spontánně vyvíjená není až tolik k užitku a zpětná vazba pomáhá organizacím cílit jejich aktivity i priority směrem, který veřejnost využije a poptává.