Lze žalovat výrobce vakcíny?

Sdílet

A výrobce vakcíny žalovat nelze? Tohle je velmi zajímavá a významná otázka.

.

Obecně platí, že výrobce odpovídá za vadu výrobku a škody způsobené vadou. Nikoliv tedy za škody způsobené výrobkem obecně nebezpečným, o kterém je to všeobecně známo a patří to nedílně k jeho použití. Když se pořežete nožem, protože je ostrý, opravdu vám to nezaplatí výrobce nože. K tomu i náš nový občanský zákoník:

§ 2941: Výrobek je ve smyslu§ 2939 vadný, není-li tak bezpečný, jak to od něho lze rozumně očekávat se zřetelem ke všem okolnostem, zejména ke způsobu, jakým je výrobek na trh uveden nebo nabízen, k předpokládanému účelu, jemuž má výrobek sloužit, jakož i s přihlédnutím k době, kdy byl výrobek uveden na trh.

To, že vakcíny poškozují zdraví očkovanců a vyrábějí své oběti, není jejich vadou, pokud je tato skutečnost přiznána a přiznávaná jako vlastnost těchto výrobků. Rizikovost je nedílnou součástí vlastností vakcín a jejich aplikace jako výrobků, o které víme a nedokážeme ji ani přiměřeným úsilím (ve výrobě) odstranit. 

Jiná by však byla situace, pokud by výrobce zatajil a transparentně neuvedl nežádoucí účinky vakcíny, které by posléze nastaly. To přece známe z tabákového průmyslu a z náhrad škody kuřákům. Těm dlouho výrobci tvrdili, že cigarety žádnou rakovinu plic nezpůsobují. Výrobci vakcín dnes tvrdí, že vakcíny nezpůsobují autismus. Kdo ví, zda za právě tohle své tvrzení v budoucnu – se změnou vědeckého poznání – jednou náhodou draze nezaplatí. (Oni toto riziko znají, a proto nikdy dobrovolně neustoupí – a to bez ohledu na jakékoliv vědecké skutečnosti. Mohlo by je to úplně zničit s ohledem na aktuální epidemii autismu ve vyspělých státech světa. Přesto se do toho některé neřízené politické kamikadze navážejí. Možná si ale pouze jdou pro farmaceutické penízky za následné „držhubné“. hwww.nydailynews.com

Obecně platí, že výrobce řádně informoval spotřebitele o takových nežádoucích účincích své vakcíny, které jsou uvedeny v SPC. Pokud právě tyto účinky nastanou, lze jen obtížně hovořit o vadě výrobku.

A tady se otevírá zajímavý prostor. Ve světě se totiž dnes standardně odškodňují i takové nežádoucí účinky vakcín, které v SPC konkrétních vakcín uváděny vůbec nejsou, nebo nejsou uváděny dostatečně přesně, aby si to spotřebitel vůbec mohl uvědomit (!). Například z dat z USA snadno zjistíme, že bývá odškodněn výskyt vážného syndromu Guillain-Barré také po aplikaci vakcín proti HPV virům. Avšak v SPC vakcíny Cervarix tento nežádoucí účinek uveden vůbec není. Přitom tento nežádoucí účinek je uveden u „sesterské“ vakcíny Silgard. Jsou to zajisté velmi obtížně posouditelné skutečnosti. 

Rozhodně však doporučuji toto: Pokud se u vašeho dítěte objevil nežádoucí účinek, který není v SPC vakcíny řádně uveden, ale který se přitom ve světě již odškodňuje, může být stranou žalovanou také výrobce dané vakcíny. Vada výrobku-vakcíny v takovém případě spočívá v neinformování spotřebitele o všech rizicích souvisejících s podáním vakcíny. Žalobcem, ať je v takovém případě raději opět jen vaše dítě samotné, kvůli soudním poplatkům.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).