Bowenova technika řeší svalové dysbalance, nebo nejrůznější blokády, se kterými má klasická fyzioterapie problém. Jedná se například o syndrom zamrzlého ramene, tenisové lokty, karpální tunely v zápěstí a podobně. Jsou známé i případy skolióz a vážných zakřivení páteře, kdy bowenova technika zabrala. Terapeut pochopitelně nepůsobí přímo na kosti a klouby, ale na měkkou tkáň (šlachy a svaly) v okolí.
„Bowen“ zasahuje do více vrstev organismu, ne pouze do fyzických, ale i do energetických. Po bowenově terapii můžete mít pocit, jakoby jste se dobře vyspali, vyplaví se endorfiny a dojde k uvolnění stresového napětí. Vhodné i pro léčbu depresí a jiných psychických problémů.
Více v článku: Masáž „Bowen“ vás znovu vrátí do hry
Dále léčí i dýchací potíže, například astma, dále kožní problémy, nebo chronické potíže s orgány. Ovlivňuje močové cesty, bolesti hlavy a podobně. „S bowenem pracuji více jak pět let a ze zkušenosti vím, že se jím dá řešit mnoho věcí, ale pochopitelně se nejedná o samospasitelnou metodu. Nemůžeme například ovlivnit degerenativní změny na páteři, nebo nemoc v určité fázi,“ vysvětluje Pavel Ihnát.
Problematické místo je dobré „vybrnkávat“ opakovaně v odstupu pěti až sedmi dní. Když pak dochází ke zlepšení, je vhodné s terapií přestat a nechat mechanismus dokončit nastartovaný samolečebný proces.