Výčet pozitivních vlivů
Plavat může opravdu téměř každý, dokonce i lidé s omezenými pohybovými možnostmi, protože voda zmírní vliv gravitace na naše těla, což odlehčuje páteři a celému pohybovému aparátu. Rozsáhlý pohyb horních i dolních končetin působí příznivě také na rozvoj kloubní pohyblivosti.
Při plavání rovnoměrně zatěžujeme svalstvo celého těla a tím dochází k lepšímu prokrvení tkání. To, že se při něm pohybujeme horizontálně, má příznivý vliv na oběhový systém a zároveň usnadňuje náročnou práci srdci.
Když plaveme správně, nutí nás to pravidelně dýchat a překonávat tím tlak a odpor vody, což zvyšuje maximální expirační sílu a vitální kapacitu plic.
Vzhledem k tomu, že teplota vody bývá nižší než teplota vzduchu, působí toto prostředí pozitivně na rozvoj termoregulačních schopností lidského organismu, což napomáhá jeho otužování.
Všechny pozitivní vlivy plavání jsou přímo úměrné tomu, s jakou pravidelností a intenzitou se mu věnujeme. Samozřejmě je tedy rozdíl mezi tím, zda plaveme systematicky, tedy kondičně, nebo se jen tak spontánně koupeme.
Pochopitelně má jak letní koupání, tak i hry ve vodě své klady: trávíme při nich volný čas na čerstvém vzduchu, který je těsně nad vodní hladinou očištěn od prachu a nasycen vodními parami, což příznivě působí na sliznici horních cest dýchacích.
Sečteno a podtrženo, je plavání jednou z nejlepších aktivit pro naše zdraví. Pozitivně působí na naši fyzičku, ale i na psychiku, protože bezprostřední kontakt s vodou zklidňuje náš duševní stav ohrožovaný tolika nežádoucími civilizačními vlivy.
Vypněte na chvíli notebooky i mobilní telefony, odložte pracovní nářadí i náčiní a vypravte se co nejdříve k vodě. Pokud neodjedete někam do teplých krajin, navštivte nejbližší krytý bazén a udělejte tak dobrý skutek pro své zdraví.