Než skočíme do vody

Sdílet

Na každé sportování se musíme nějak připravit, tedy i na plavání. Nejprve se rozhodneme, kde své tělo osvěžíme. U kondičního plavání platí, že čím delší trať, tím lepší. Proto je vhodné volit padesátimetrový, ale i s poloviční pětadvacítkou si vystačíte.

Před plaváním dbáme na přísun tekutin, které jsou pro pohyb nezbytné. Jíme nejpozději hodinu před skokem do vody. Plavání s plným žaludkem se rozhodně nedoporučuje: bývá nám těžko a snižuje to náš výkon. Pokud nám to plavecký areál umožní, vezmeme si nápoj přímo k bazénu a tekutiny v průběhu hodiny doplňujeme. Široká veřejnost to ovšem většinou udělat nemůže, u bazénů je to s hledem na možné znečištění okolí zakázáno. Sport-relax-plavani-02

Jako před kterýmkoliv jiným sportem, i před plaváním je dobré se rozcvičit. Lehce zahřát svaly a protáhnout se. Po zahřátí se mimo jiné zlepší rychlost nervového přenosu a potřebná koordinace. Po následném protažení jsme pak ve vodě mnohem lehčí a pružnější.

Co si s sebou sbalit

Plavání je sport, který nebývá příliš náročný na vybavení. Základem jsou samozřejmě  plavky. Dámy zapomenou na sexy bikiny a zvolí raději plavky vcelku nebo dvojdílné sportovní.  Tvary jsou různé. V zásadě platí, že nám musejí perfektně sedět a nikde nesmějí škrtit. Také by neměly být zdobené různými přezkami, mašličkami nebo jinými plandajícími zbytečnostmi. Podprsenka u plavek nemá kostice, které by při delším plavání mohly různě tlačit, ani není ničím vycpaná, to by plavkyně byly těžší a tudíž pomalejší.

Pánské sportovní plavky mohou rovněž obepínat celé tělo, což vídáme spíše u profesionálů. Běžný plavec se spokojí s dolním kusem buď vykrojených, bokových, případně plavek s nohavičkou. Plavky šortkového typu se více než pro kondiční trénink hodí k letním radovánkám.

Materiály sportovních plavek se rovněž různí. Vždy ovšem bývají na omak pevnější, než ty, v kterých tzv. chodíme k vodě, protože obsahuje více elastických materiálů, díky kterým jsou plavky pevnější a lépe drží na těle. Většinou se jedná o dvacet procent elastanu a osmdesát procent polyamidu.

Nedávno se na tuzemském trhu objevily revoluční ultratenké plavky Speedo LZR Racer, jejichž švy jsou svařené ultrazvukem a materiál, který dokonce pomáhali vyvíjet experti z NASA, plavce lehce nadnáší, ten pak v průměru plave o sedm procent rychleji, což se potvrdilo i na letošní letní olympiádě v Pekingu.

Plavecká čepice

Nedílnou součástí každého trochu vlasatého sportovce je plavecká čepice. Běžné jsou tenké latexové, které perfektně drží tvar. Jejich životnost však nebývá příliš dlouhá. Snadno se protrhnou, nebo se vlivem působení chloru po čase rozpadnou. Méně náročná na údržbu a odolnější vůči chloru je pak bazény plavecká čepice.

Abychom zabránili zčervenání našich očí, které vyvolala chlorovaná voda, a v té většinou trénujeme, nezapomeneme na plavecké brýle. Liší se samozřejmě velikostí a zabarvením skel. Brýle si v obchodě vždy vyzkoušíme, nikde nás nesmějí tlačit a musejí perfektně těsnit. Někdy se dá nastavit délka pásků kolem hlavy, nebo velikost nosánků. Ten, kdo má ve vodě rád přehled, volí brejličky s velkými čočkami, čímž se zlepší jeho periferní vidění. Některé brýle jsou určené speciálně pro venkovní plavání, jiné pro plavání uvnitř krytých bazénech. Většinou ovšem bývají univerzální.

Chlorovaná voda rovněž příliš neprospívá naší pokožce, proto je vhodné se po plavání pořádně osprchovat a použít zásadně vlastní mýdlo. Také vlasy bývají po plavání sušší, zde pomůže správná volba šamponu. Voda, i ta ve sprše, je mokrá, proto s sebou máme ručník.

Pozor na plíseň!

Vzhledem k tomu, že se v plaveckých areálech každý den vystřídá hodně lidí, je vhodné se pohybovat kolem bazénů i na toaletách a v dalších prostorách nejlépe v pantoflích, které brání nejenpřenosu infekčních a plísňových onemocnění, ale také případnému uklouznutí.

To poslední, nebo spíše to první, na co nesmíme zapomenout, jsou peníze. Cena hodiny (někdy se jedná o devadesát minut) kondičního plavání se pohybuje kolem od třiceti do sto dvaceti korun. Cena se také liší podle toho, jsme-li například studenti,kteří mají slevy, což by měli využívat a vždy si k plavkám přibalit i studentský průkaz. Počítat bychom měli ještě se zálohou na klíček, tou je většinou stokoruna.

Hned po návratu doporučuji mokré věci co nejdříve vybalit, vymáchat a umýt v běžné vodě a hlavně usušit. Jen tak vám vydrží déle.

Veškeré plavecké vybavení, i když je mokré, není těžké, takže nás nijak nezatíží, což jen potvrzuje to, že v tomto směru je plavání sportem, který našim zádům svědčí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).