Jak si správně vybrat bazén

Sdílet

Bazénů pro veřejnost je v České Republice nespočet. Je téměř v každém větším městě a často dnes patří také k vybavení škol. Jak si ale vybrat ten pravý a jak to vlastně v bazénu chodí? Bazény se od sebe totiž liší. Zásadně v tom, zda jsou kryté, nebo venkovní. Dále pak velikostí – nejběžnější jsou dvacet pět metrů dlouhé.

Mohou mít ale rovněž odlišný tvar, i když pětadvacítky  jsou většinou  obdélníky, ale můžete se koupat ve čtverci stejně jako ve velké slze, nebo v bazénu připomínajícím například velrybu (dokonce disponují ostrůvkem, ze kterého srší gejzír).Sport-relax-plavani-07

Pokud si chcete opravdu zaplavat, pak bych volila klasický, nejlépe padesátimetrový bazén,  když ale  plavání (nazývejme spíše koupání) v bazénu pojímáte, coby společenskou událost, nebo si chcete jen tak zaskotačit či poklábosit s kamarády, nebo si  v prostoru plaveckého bazénu chcete najít partnera či nové přátele, potom vám postačí jakýkoliv tvar i rozměr.

Ve většině bazénů je chlor, který vodu dezinfikuje a udržuje relativně čistou. Na druhou stranu může způsobit nejrůznější potíže, na které upozorňují poměrně časté výzkumy. Například se vůbec nedoporučuje ve chlorované vodě plavat astmatikům nebo lidem s ekzémy, někdy vědci varují těhotné ženy a koupání kojenců ve chlorované vodě, je (dle některých odborníků) rovněž diskutabilní. Já osobně jsem osm let plavala závodně a do bazénu docházela každý den. Nevím, zda to na mě (kromě širších ramen) zanechalo nějaké negativní následky, zatím se ještě neprojevily. Nicméně můj příklad jen ukazuje, že účinky chloru jsou pochopitelně individuální.

Kdo se chloru bojí, může zvolit bazény s vodou bez chloru, například ozonizovanou nebo ošetřenou jiným způsobem. Některé takové postupy úpravy vody však mívají nízkou dezinfekční a oxidační účinnost a většinou jsou o malé dávky chloru rovněž doplněny. Výjimkou je voda přírodní, tedy slaná, nebo čerpaná z pramene potoka. Tyto případy jsou však u nás spíše ojedinělé.

Skákání a potápění se v bazénu

U bazénů je často  vidět  nápis „ZÁKAZ SKÁKÁNÍ Z OKRAJE BAZÉNU“, což je třeba respektovat, protože není příjemné, když vám někdo skočí na hlavu. Navíc většina bazénů disponuje skokanskými můstky, bohužel se ale někdy zmíněný zákaz vztahuje i na ty a vstup na schůdky má záranu, což je pak pro nadšené skokany vskutku nuda. Určitě ale objeví i takový bazén, který jim bude vyhovovat – s otevřeným skokanským můstkem a hlavně potřebnou hloubkou okolo pěti metrů. 

Hloubku ocení i „potápěči“. Při veřejném koupání jich je v bazénech poskrovnu, ale poznáte je třeba podle toho, že si s sebou do vody berou černý hokejový puk – rychle klesne ke dnu a je dobře viditelný – a oni mohou trénovat výdrž s dechem.

Vydovádět se v aquaparku

Obliba aquaparků neustále stoupá. Dříve to byl hit zahraničních dovolených a postupem času začaly vznikat i u nás. Jedním z prvních se mohlo pochlubit město Liberec (což byla dobrá alternativa pro lyžaře, kteří přijeli do hor a nebyl sníh, nebo přisšla obleva). V současné době je i u nás aquaparků dostatek, protože nabízejí komplexní zábavu – jak nejrůznější tobogány, klouzačky a divoké řeky, tak i relax v podobě vířivek, saun, páry nebo solária či masáží. V aquaparcích můžete strávit třeba celý den. Většinou totiž při vstupu obdržíte náramek (vypadá jako hodinky), na který se „nabíjí“ vaše veškerá útrata, například nápoje, jídlo, nebo zmíněná masáž. Na konci vám to v pokladně pěkně spočítají.

Je jen na vás, podle jakých kritérií areál zvolíte. Většinou vítězí dostupnost a cena.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).