Na dotazy diváků z akce Očkování pro a proti v Břeclavi odpovídají:
LE – Ludmila ELEKOVÁ, praktická lékařka, věnuje se také homeopatii, dlouhodobě se zabývá problematikou očkování a je jeho kritikem
RP – Roman PRYMULA, specialista na očkování a epidemiolog, předseda České vakcinologické společnosti, ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové
ZC – Zuzana CANDIGLIOTA, právnička a právní ředitelka Ligy lidských práv
Jaké je nebezpečí černého kašle pro roční a starší dítě?
LE: Nebezpečí zásadně závisí na stavu imunity dítěte, tedy i výživy a na způsobu léčby. Špatně živené a špatně léčené dítě může samozřejmě zemřít. Dobře opečované dítě ho bez problémů přežije. A získá skutečnou imunitu.
RP: Pro plně očkované dítě je nebezpečí získání černého kašle velmi nízké. Černý kašel je však problémem i v současnosti.
Jak poznat příznaky černého kašle a jak ho léčit?
LE: Začíná jako běžné nachlazení, teplota, rýma, kašel, po několika dnech toto stádium odezní a pacient začne mít záchvaty kašle, typicky hlavně v noci. Ve dne dítě může vypadat celkem zdravě, ale v noci strašně kašle. Záchvaty jsou silné, kašel je dunivý, štěkavý, může být hodně hlenů, dítě dáví a zvrací. Může být v záchvatu dušné.
Existuje malé riziko poškození mozku zánětem, srdce a dýchacích cest přetížením z kašle, event. i zlomenina žebra, natržení svalů z kašle.
Léčba: především nesrážet horečku léky. Když dáte paracetamol nebo ibuprofen, potlačíte imunitní reakci na infekci a zhoršíte prognózu. Bez ohledu na výši teploty nesrážet! Lze dát zábal, ale obecně je lepší, aby dítě bylo v teple. Dostatek tekutin, stravu nenutit.
Dávejte vysoké dávky vitamínu C, u kojence na každý dosažený měsíc věku 100 mg denně (tedy např. čtyřměsíční dítě – 400 mg denně), od roku výš gram na každý rok věku denně, do max. 10 g. Rozděleně do více dávek. Máte-li možnost injekčního podání, využijte to. Vysoké dávky vitamínu D (500–5000 IU od kojence po dospělého).
Nejlepší léčba je homeopatická, správný lék černý kašel vyléčí do cca 10 dnů.
RP: Do obrazu černého kašle patří kašel trvající minimálně 2 týdny s jedním z následujících příznaků: záchvaty kašle, kokrhavý kašel, zvracení po záchvatu, kašel bez jiných zjevných příčin nebo až zástava dechu u malých dětí. Léčba je antibiotická.
Jak a čím předcházet nakažení černým kašlem?
LE: Nechodit mezi nakažené. Jak chcete zabránit tomu, aby přiletěla bakterie a přistála na vás? Nákaze v principu zabránit nemůžete, ale o to ani nejde. Podstatné je mít v pořádku imunitu, aby se o vetřelce postarala.
RP: Očkováním.
Jaké je procento nákazy černým kašlem i přes očkování?
LE: Velmi vysoké. Proč myslíte, že se zavedla nová dávka přeočkování pro desetileté děti? Kdyby předchozí dávka v 5 letech dostatečně fungovala, nebylo by třeba měnit očkovací kalendář. Zavedení této dávky je oficiálním důkazem, že očkování proti pertusi nefunguje. Četla jsem studie, kde autoři (zastánci očkování!) odhadli účinnost na 24 %, 42 % a 80 % – podle věku. 24 % je méně než placebo efekt.
Mimochodem, žádné očkování nemůže zabránit nákaze, tedy tomu, aby ve vás bakterie nebo virus přistály. Žádné očkování nemůže zabránit přenášení nákazy očkovaným, tj. tomu aby se z něj ten bacil dostal na někoho jiného. Očkovaní přenášejí nemoci, to je prokázáno.
RP: Účinnost vakcíny je kolem 85 %. Takže cca 15 % může onemocnět.
Kdy přeočkovat pětileté dítě (březen 2008) proti černému kašli? V říjnu do rodiny přibude novorozenec. Matka by očkování ráda co nejdéle pozdržela.
LE: Otázce nerozumím. Maminka se bojí očkování, nebo černého kašle, nebo čeho? Bojí-li se, že by starší dítě bylo infekční po očkování, to nehrozí. DTaP kombinace, kterou se v 5 letech očkuje, obsahuje pouze toxiny a části buněčné stěny Bordetelly pertusis, je to nebuněčná vakcína. Ovšem pokud by maminka chtěla starší dítě naočkovat, aby domů nepřitáhlo černý kašel, pak je třeba, aby se zbavila iluzí. Toto očkování nemůže zabránit nákaze ani přenášení nemoci. Vím o případech, kdy očkované dítě nakazilo neočkované. Riziko je i v tom, že očkovaný mívá pozměněný průběh nemoci, takže to vypadá jen jako kašel nebo astma a lékaře nemusí napadnout, že jde o pertusi, přece byl očkován.
RP: Dítě by mělo být přeočkováno co nejdříve, zejména pokud chodí do kolektivu (školka). Pak je riziko zavlečení černého kašle domů a nákaza nechráněného kojence vysoká. Důvod pro odkládání přeočkování v 5 letech mi z otázky není jasný.