Nejčastější chyby při posilování

Sdílet

Nováčci si v posilovnách často připadají divně. Mají pocit, že se na ně všichni dívají a hodnotí jejich špatně provedené cviky. Trvá to nějakou dobu, než se člověk v tomto robotickém prostředí aklimatizuje. Nicméně se nováčci nebojte, do posiloven se lidi nechodí posmívat a vy trochu ošlehanější sportovci zbystřete pozornost. Je totiž mnoho chyb, kterých se kde kdo v posilovnách dopouští.

Nejčastějším prohřeškem je bezpochyby špatné dýchání. Při nádechu se v elastických tkání našich těl nahromadí energie, kterou při výdechu uvolňujeme. Obecně také platí, že se při nádechu zvyšuje dráždivost svalů a při výdechu se dráždivost snižuje. Z toho jednoznačně vyplývá, že k ideálnímu provedení  pohybu může dojít pouze ve fázi výdechu. Například při sedu-lehu jdeme nahoru s výdechem. Je velmi důležité se na to soustředit. Pravidelné dýchání je pro život nezbytné a při pohybu to platí dvojnásob. Lidé mají často tendence při napětí dech zadržovat. Jenže bez kyslíku není ve tkáních energie a bez energie není síla.Sport-relax-fitness-04

Začátečníci se často vrhají přímo na posilování paží. Snad proto, aby je brzy škrtily rukávy. Jenže jednotlivé části našich těl spolu vzájemně souvisejí, což zde znamená, že bez zpevněného svalstva trupu si můžete při posilování rukou poškodit páteř a ramenní klouby. Dolní končetiny zas nelze posilovat bez dostatečně zpevněné oblasti pánve, to je břišních a hýžďových svalů. Důležitou roli hraje výchozí poloha a nikdy by nemělo docházet k úplnému propnutí kolen. Začátečníci by měli zvolit nejprve takové cviky, při nichž nedochází k zatížení osového orgánu, což se děje například při dřepech s činkou. 

K vůbec nejčastějším chybám dochází při posilování břišních svalů. Pokud je chcete opravdu účelně a hlavně správně procvičit, dělejte to v maximálním rozsahu pohybu, ale jen pokud je nemáte výrazně zkrácené a dodržujte zásadu správné dýchání, o které jsme mluvili na začátku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).