O problému:
Chronická porucha metabolismu sacharidů, zvaná cukrovka (dříve také úplavice cukrová), se dělí na dva typy: diabetes I. typu a diabetes II. typu. Vznikají nedostatkem inzulinu v krvi, který produkuje slinivka břišní. První typ způsobuje vlastní imunitní systém postiženého, který útočí proti buňkám slinivky břišní. Druhý typ způsobuje snížená citlivost tkání těla pacienta k inzulinu.
Snížené hodnoty inzulinu v těle vedou k ukládání cukru v krvi a těžkým poruchám důležitých orgánů – kardiovaskulárním chorobám s následkem infarktu myokardu, očním chorobám s rizikem oslepnutí a poruchami prokrvení končetin, které mohou vést až k jejich amputaci. Inzulin je důležitý pro štěpení cukru v krvi a uvolňování energie. Bez něj se člověk cítí unavený a malátný.
Oba typy cukrovky se léčí pravidelným podáváním inzulinu, většinou ve formě vakcín injekční stříkačkou. Celosvětově je nejvíce rozšířený diabetes II. typu, představuje až 90 % procent případů onemocnění cukrovkou.
Hypoglykemie:
Snížená hladina cukru v krvi
- Příčiny: nedostatečný příjem stravy (po aplikaci inzulinu je třeba, aby se nemocný do 30 minut najedl), vyšší dávka inzulinu, vyšší fyzická námaha
- Příznaky: během několika minut až hodin – nevolnost, hlad, slabost, vlhká zpocená kůže, rychlá srdeční akce, zmatenost až agresivita (může připomínat opilost), třes, mělký dech bez zápachu, případně bezvědomí
Hyperglykemie:
Zvýšená hladina cukru v krvi
- Příčiny: zvýšený příjem stravy, vynechání dávky inzulinu (obecně nedodržování léčby)
- Příznaky: až po několika dnech – silná žízeň, zrychlený dech páchnoucí po jablkách, teplá zarudlá kůže, může být bolest břicha, eventuálně zvracení
První pomoc:
Změřte glykemii, pokud můžete
- V případě hypoglykemie nebo podezření na ni podejte cukr v jakékoliv podobě – sladký nápoj, čokoláda, kostka cukru, opatrně při poruše vědomí – pozor na vdechnutí! Při hypoglykemii podání cukru významně pomůže, při hyperglykemii již stav výrazně nezhorší.
- V případě hyperglykemie podávejte nemocnému neslazené tekutiny, případně si podle své zkušenosti může zvýšit dávku inzulinu, pokud jej užívá.
- Vždy v případě poruchy vědomí přivolejte záchrannou službu – tel. 155 nebo 112
Více o onemocněních: Katalog nemocí
Speciál Zásady první pomoci byl připraven s použitím publikace Předlékařská první pomoc, Grada Publishing, http://www.grada.cz/.