Alergie

Sdílet

O problému:

Alergie je neadekvátní reakcí imunitního systému napadeného člověka na podnět z vnějšího prostředí, který je pro jiného jedince (nealergika) naprosto neškodný.

Alergie mohou probíhat s různou intenzitou a různě dlouho, postižený se jich může postupem času zbavit léčbou, nebo i samy odezní, ale ve většině případů se s nimi potýká po celý život. Rozšíření alergií souvisí do značné míry se stavem životního prostředí v daném regionu. U průmyslově rozvinutých zemí se odhaduje, že až pětina populace trpí nějakými alergiemi, ale toto číslo může být ve skutečnosti ještě mnohem vyšší.

Podle druhu alergenu a napadeného místa na těle pak dochází k různým druhotným nemocem, jako je senná rýma, vyrážky, zánět spojivek, ale také astma nebo střevní potíže. Pokud se alergie neléčí, a postižený se pohybuje v místech, kde se setkává s látkami, na které je alergický, může alergie přejít do chronické fáze, kdy se jí nemocný zbavuje hůře. Při těžkých alergických reakcích dokonce hrozí anafylaktický šok, který se projevuje podobně jako epileptický záchvat.

Příznaky: zejména na kůži a sliznicích – kopřivka (výsev svědivých růžových pupenů, zarudnutí, otoky), případně i celkové (horečka, nevolnost, zvracení, dušnost, zrychlená srdeční akce, pokles krevního tlaku)

Chronickými projevy alergie jsou atopický ekzém, průduškové astma, alergická rýma, zánět spojivek nebo potravinové alergie.

První pomoc:

  • Zeptejte se na známé alergie a případně novou kosmetiku, mycí prostředky, jídla aj. Potravinovými alergeny jsou často například ořechy, ryby, sýry nebo tropické ovoce.
  • Při lokálních kožních příznacích potírejte místo gely Fenistil nebo Tantum, případně podejte i celková antihistaminika v tabletách.
  • Při celkových příznacích podejte tabletu antihistaminika (nejlépe Dithiaden pod jazyk, případně při těžkých projevech aplikujte adrenalin do svalu pomocí pera Epipen nebo Anapen) a proveďte protišoková opatření (položit nemocného na záda, zvednout končetiny).
  • Přivolejte záchrannou službu – tel. 155 či 112.
  • Sledujte celkový stav postiženého (tepovou frekvenci, krevní tlak ad.)

Více o onemocněních: Katalog nemocí

Speciál Zásady první pomoci byl připraven s použitím publikace Předlékařská první pomoc, Grada Publishing, http://www.grada.cz/.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).