O problému:
Vdechnutí sousta či cizího tělesa je jednou z nejčastějších příčin náhle vzniklého dušení. U malých dětí k němu dochází při hrách, u dospělých při překotném jídle. Propadne-li překážka hlasovými vazy hrtanu do průdušnice, uvízne pravděpodobně v pravé průdušce. I tak je možné dýchání minimálně jednou plící.
Nejčastější příčiny: u dospělých nejčastěji vdechnutí oříšků, u malých dětí drobných částí hraček (dušení předchází jídlo nebo hra), u starých a nemocných osob snížené obranné reflexy dýchacích cest a úroveň vědomí
Příznaky: kašel, úzkost, zvýšené dechové úsilí, držení za krk, v nádechu může být slyšet hluboký pískavý zvuk
První pomoc:
- Je-li postižený při vědomí a kašle, nechte jej, aby se snažil překážku sám vykašlat, nesnažte se o vyjmutí. Pomoci může prostý usilovný výdech.
- Pokud postižený nemůže mluvit nebo je-li při dýchání slyšet pískot, provádějte střídavě 5× úder mezi lopatky a 5× Heimlichův manévr – prudké stlačení nadbřišku sevřenou pěstí při obejmutí zezadu a poloze v předklonu (lze použít i jako svépomoc na sobě).
- Při ztrátě vědomí zahajte umělé dýchání včetně masáže hrudníku, volejte záchrannou službu – tel. 155 či 112.
Více o onemocněních: Katalog nemocí
Speciál Zásady první pomoci byl připraven s použitím publikace Předlékařská první pomoc, Grada Publishing, http://www.grada.cz/.