O problému:
Krvácení z nosu je velmi častým jevem, jeho příčinou je narušení větších cév nacházejících se v nosní dutině – krev tedy místo aby byla dovedena do svého cíle, uniká do dutiny nosní a odtud ven nosní dírkou, nebo, méně často, dozadu nosohltanem do dutiny ústní či krku.
Poškození cév v nosní dutině může mít různé příčiny.
Nejčastěji je krvácení z nosu způsobeno přílišnou křehkostí cév – ta je častá u dětí, u nichž ještě není zcela dokončen vývoj těla a cévy mají tendenci se častěji lámat, u starých lidí a při nedostatku vitamínu C, který zpevňuje a posiluje stavbu cév.
Další příčinou je probíhající onemocnění dutiny nosní či nosohltanu – zánětlivá infekce vede k tvorbě hnisu a hlenu, jehož přemíra může poškozovat a narušovat povrch cév. Při častém kýchání či smrkání se také namáhá nosní sliznice a stává se tak náchylnější ke krvácení.
Krvácení z nosu bývá často způsobeno úderem do oblasti nosu či úrazem obličejové části hlavy. Samotné krvácení může způsobit i rýpání v nose a zavedení předmětu do nosní dutiny – zejména u dětí je třeba tuto možnost zvážit a ověřit.
Dále ke krvácivosti přispívá užívání některých návykových látek – pravidelné a časté požívání alkoholu, který rozšiřuje krevní cévy, nebo užívání šňupacího tabáku a kokainu, které poškozují sliznici nosu.
Krvácení z nosu také může signalizovat nějakou vážnější chorobu krevního systému našeho těla či v nosní dutině přítomný nádor.
První pomoc:
- Postiženého posaďte s hlavou v hlubokém předklonu.
- Stlačte nosní křídla, případně nechte krev volně vytékat.
- Je možné chladit kořen nosu, zátylek nebo pod jazykem mokrým obkladem či ledem.
- Možno vytamponovat nos želatinovou hubkou Gelaspon (ničím jiným!) navlhčenou ideálně nosními kapkami, případně studenou vodou. Gelaspon se během dne sám vstřebá, není třeba jej vyjímat.
- Neustane–li krvácení do 30 minut, vyhledejte ošetření ORL.
Více o onemocněních: Katalog nemocí
Speciál Zásady první pomoci byl připraven s použitím publikace Předlékařská první pomoc, Grada Publishing, http://www.grada.cz/.