Popálení, opaření

Sdílet

O problému:

Popáleniny a opařeniny vznikají při poškození těla vlivem vysokých teplot nebo ozářením a působením chemických látek či elektrického proudu.

Podle stupně poškození povrchu těla lze rozdělit popáleniny do skupin, které stanoví následnou první pomoc a léčbu poranění. Všechny popáleniny a opařeniny se velmi dlouho hojí – na poškozených místech se musí vyhojit stará tkáň a narůst nová – obecně se jedná o velmi bolestivé poranění.

Rozlišujeme popáleniny prvního, druhého, třetího a čtvrtého stupně.

 V případě popálenin prvního stupně je kůže pouze zarudlá, mohou se objevit tmavší červené skvrnky, postižené místo může lehce opuchnout – důležité ale je, že je zasažena pouze svrchní, vnější část pokožky.

Při popálení druhého stupně je zasažena vnější u vnitřní část pokožky. Kůže je opět červená, objevují se puchýře a bolestivé otoky.

Popáleniny třetího a čtvrtého stupně se řadí mezi tzv. těžké popáleniny. Postižené místo nebolí, jelikož v kůži byla přerušena nervová spojení. Kůže je bílá, v případě popálenin čtvrtého stupně zcela zničená, černá až zuhelnatělá.

První pomoc:

  • Zamezte dalšímu působení tepla. Ihned sundejte těsnící předměty – bude narůstat otok v místě poranění, zejména kovy, které udržují teplo. Případné příškvarky (části oděvu) neodtrhávejte!
  • Popálená místa chlaďte, nejlépe tekoucí vodou o teplotě asi 8°C – tak dlouho, dokud chlazení přináší úlevu. Maximálně však do 20 %

    Autor: Isifa.cz
     tělesného povrchu – pozor na podchlazení!
  • Přiložte krytí popálenin, máte-li jej k dispozici (Water-Jel, Burnshield  apod.)
  • Volejte záchrannou službu – tel. 155 nebo 112
  • Popáleniny lze sterilně překrýt – nepoužívejte však žádné zásypy, masti či oleje
  • V případě, že došlo k popálení obličeje (je znečištěn sazemi apod.), je pravděpodobné popálení dýchacích cest, případně i nadýchání se zplodin hoření – máte-li je k dispozici, aplikujte dvě dávky spreje pro astmatiky rozšiřujícího průdušky (Ventolin, Berodual apod.) nebo kortikoidu (Pulmicort aj.)

Více o nemocech: Katalog nemocí

Speciál Zásady první pomoci byl připraven s použitím publikace Předlékařská první pomoc, Grada Publishing, http://www.gra­da.cz/.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).