O problému:
Poranění šlach dělíme na dvě kategorie, buď na poranění otevřená, tedy ta, při nichž dojde k porušení kůže a hrozí riziko vstupu infekce, a na uzavřená – ta bez porušení kožního krytu. Mezi nejčastější poškození šlach se řadí i přetržení vazu.
K přetržení – ruptuře vazu dochází při násilném tlaku na klouby končetin.
Působením silného tlaku či tupým úderem dochází k podvrtnutí kloubu, ten poté tlačí na vazy, které ho obalují a upevňují. Dlouhodobým tlakem dochází k přepínání vazů, které může vést k jejich následnému přetržení.
K přetržení vazů dochází nejčastěji při sportu, typické jsou ruptury kolenních vazů, Achillovy paty, kotníku, ramene a různých článků prstů – zejména při míčových sportech. Je nutné okamžitě ukončit prováděnou činnost a nechat poškozené místo v klidové poloze.
Trhání vazu je velmi bolestivé. V místě ruptury má končetina omezenou pohyblivost, po delší době se může objevit drobný krvavý výron, okolo kloubu se začne vytvářet otok, který se v případě neléčení zvětšuje.
V lehčích případech je léčba poměrně nekomplikovaná – nechat končetinu v klidu, zaledovat postižené místo, popřípadě zafixovat elastickým obvazem, který bude držet kloub ve správné poloze. Vždy je ale nutné nechat vazy řádně srůst – v případě nedoléčení jsou vazy oslabené, může docházet k jejich opakovaným rupturám, zhoršuje se pohyblivost postižených kloubů a zvyšuje se riziko vzniku artrózy.
Ve vážnějších případech – zejména přetržení vazů v koleni je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Ruptura se řeší operativně. Vazy se sešijí, nejsou schopny samy správně srůst a často je třeba nahradit vazy plastikou.
První pomoc:
- Ošetřete případné rány
- Znehybněte končetinu v relaxované poloze = bez napínání šlachy
- Končetinu nepřímo chlaďte přes látku
- Dopravte postiženého na chirurgii k ošetření
Více o nemocech a úrazech: Katalog nemocí
Speciál Zásady první pomoci byl připraven s použitím publikace Předlékařská první pomoc, Grada Publishing, http://www.grada.cz/.