Průjem

Sdílet

O problému:

Jako průjem označujeme častou a velmi řídkou, vodnatou stolici. Jedná se o střevní poruchu, kdy se při průchodu střevy nevstřebává natrávená voda zpět do organismu, jako u zdravého člověka, ale vychází společně se stolicí z těla ven. Průjem není samostatným onemocněním, je pouze průvodním příznakem, kterým tělo upozorňuje, že něco není v pořádku. Nejčastěji bývá způsoben bakteriální nebo virovou infekcí (salmonela), otravou jídlem či jeho nesnášenlivostí, ale i průvodním znakem závažnějších onemocnění – průjmy mohou způsobovat různá onemocnění slinivky břišní, jater, žlučníku či ledvin, často se také objevují při zvýšené činnosti štítné žlázy. jejich příčinou může být také nadměrný stres.

Průjmy dělíme na akutní a chronické. Akutní průjmy se zpravidla objeví náhle, provázeny silnými křečemi v břiše, nevolností a zvracením, signalizují infekční nákazu či otravu jídlem a vymizí do několika dnů. Průjem v podstatě odvádí škodlivé látky, které zapříčinily selhání organismu – nebezpečím je dehydratace, která při odvádění vody v podobě stolice nastává. Je tedy třeba doplňovat tekutiny, častěji, ale po malých dávkách – čaj, vodu. Několik hodin se doporučuje nic nejíst, ale po delší době trvání průjmu jsou střeva a žaludek podrážděna a je dobré je obalit stravou, která se na ně naváže – vařená rýže s mrkví, rozmačkané banány, strouhané jablko nebo suché bílé pečivo, nikdy ne tučná a mastná jídla.

Proti průjmům se obecné užívá skupina léků nazývaná jako antidiarhoika – živočišné uhlí, které se ale nesmí kombinovat s jinými léky, jelikož omezuje jejich působení, a léky obsahující účinnou látku kloroxin.

Pokud mají průjmové stavy delší trvání, je možné, že jsou průvodním znakem vážnější již déle trvající choroby – v tomto případě je třeba vyhledat pomoc lékaře, který zjistí příčinu průjmů a zahájí léčbu.

Příčiny: dietní chyba, podráždění a zánět střeva (enteritida) – častá u cestovatelů (střední a jižní Amerika, Afrika, Asie), psychické příčiny (tzv. dráždivý tračník – střídání průjmu a zácpy), alergie, nežádoucí účinky léků (antibiotika, analgetika, antidiabetika aj.)

První pomoc:

  • Dbejte na dostatečný přísun tekutin – vhodné jsou minerálky a džusy
  • Po hladovění postupně nedráždivá dieta – suché pečivo, osolená rýže, jogurty, banány, postupně dušené či vařené maso ad.
  • Užívejte aktivní uhlí (Carbo medicinalis aj.) 2–5 tablet 3–4× denně, Endiaron 3× denně 1 tabletu nebo Smecta 1–3× denně, na úpravu střevní mikroflóry Hylak Forte 3× denně 2 ml.
  • Při horečkách, známkách dehydratace (suché sliznice, rychlý, slabý puls) nebo velmi vysoké četnosti vodnatých stolic a zvracení vyhledejte lékaře.

Více o onemocněních: Katalog nemocí

Speciál Zásady první pomoci byl připraven s použitím publikace Předlékařská první pomoc, Grada Publishing, http://www.grada.cz/.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).