Záněty víček a slzných cest

Sdílet

O problému:

Zánět slzného kanálku se týká hlavně novorozenců a dětí v kojeneckém věku, jedná se o neprůchodnost slzného kanálku způsobeného často vrozenou vadou – zúženým vyústěním kanálky do oka či jeho úplným uzavřením. V pozdějším věku souvisí tento problém se zánětem spojivek, v jehož důsledku se nahromadí v kanálku hnis a ten je tedy špatně průchodný.

Onemocnění se většinou projevuje nadměrným slzením jednoho oka – kanálky jsou propojením obou očí, pokud je tedy vývod u jednoho oka ucpaný, veškeré tekutiny musejí odcházet druhým okem. Neprůchodnost obou kanálků je velmi vzácná. Jelikož slzy nemohou na jedné straně odcházet a hromadí se tu, vzniká u slzného váčku infekce – ta způsobí, že ze „zdravého“ oka vytéká zelenožlutý hnis, který lehce zapáchá a svědí.

U novorozenců se neprůchodnost kanálků většinou řeší průplachem slzných cest, který není pro dítě bolestivý, jen poněkud nepříjemný. Ve vyšším věku, kdy problémem již není vrozená vada, která bývá zpravidla odstraněna v dětství, se zánět slzných kanálků léčí obdobně jako zánět spojivek – antibiotickou mastí, jež se nanáší na postižené místo, a masáží kanálků pro jejich uvolnění – na vnitřní straně oka u kořene nosu.

Zánět slzného vaku či váčku je onemocnění, při němž je znemožněn průchod slz a dalších tekutin slzným váčkem, dochází zde k ucpání slzné cesty, které je velmi bolestivé.

Ucpání cesty může mít různé příčiny, nejčastěji ovšem zánět vznikne infikací z vnějšího prostředí – prachem či jinou mikroskopickou nečistotou. Daná nečistota se usadí v kanálku a v podstatě vytvoří nepropustnou hráz – slzy se tak hromadí před ucpaným místem, vzniká otok a zánět.

Zánět slzného váčku je provázen velmi silnou bolestí, která může vystřelovat do oblasti čela, ucha, kořene nosu i do zubní dásně. Typická je zvýšená teplota a viditelný, zvětšující se otok na vnitřní straně oka. Oko může být zarudlé a může se také zhoršit vidění na postiženém oku.

Při podezření na zánět slzného kanálku je třeba vyhledat lékařskou pomoc.

Zánět slzného váčku má velmi podobné příznaky jako nebezpečný nádor slzné žlázy, je tedy třeba správně jej diagnostikovat a stanovit patřičnou léčbu.

Příčiny: záněty mazových žláz či vývodných slzných cest

Příznaky: zarudnutí okraje víčka zevně (vlčí zrno), zarudnutí a vyklenutí plochy víčka z vnitřní strany (ječné zrno), zarudnutí a vyklenutí pod vnitřním koutkem (zánět slzného vaku) nebo zevní horní části očnice (zánět slzné žlázy)

První pomoc:

  • V začátku onemocnění přikládejte studené obklady, později teplé (urychlení vyprázdnění hnisu), případně aplikujte antibiotické oční masti nebo kapky
  • Při trvání nebo zhoršování obtíží vyhledejte očního lékaře

 Více o onemocněních: Katalog nemocí

 Speciál Zásady první pomoci byl připraven s použitím publikace Předlékařská první pomoc, Grada Publishing, http://www.grada.cz/.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).