V knize jsou popsány pozitivní efekty zavádění nízkoemisních zón, zpoplatnění vjezdu do městských center, snižování maximální rychlostí na vybraných silnicích, použití alternativních paliv v dopravě nebo zavádění prachových filtrů u automobilů s dieselovými motory. Text je autorským dílem Miroslava Šuty a Miroslava Patrika, přičemž tématický navazuje na publikaci „Účinky výfukových plynů za automobilů na lidské zdraví“, kterou Ekologický institut Veronica vydal září.
K tématu: Špinavý vzduch zabil 2140 Čechů
„Opatření popsaná v publikaci by měla být inspirací pro města a obce v České republice v tom, jak chránit zdraví vlastních obyvatel. Např. jemné prachové částice z výfuků automobilů každoročně zabíjejí velké množství lidí a zároveň významně přispívají ke klimatickým změnám,“ uvedla Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica.
„Když přednáším o negativních zdravotních důsledcích znečištění ovzduší, lidé se mne ptají, co se dá dělat proto, aby se i v jejich městě dalo dýchat bez obav o zdraví. Proto jsem po několik let shromažďoval příklady opatření, která jinde úspěšně fungují. Kontaktoval jsem lidi, kteří se podílejí na jejich prosazování nebo zavádění. Některá opatření jsem měl možnost vidět na vlastní oči. Doufám, že vydání publikace přispěje k tomu, aby se obce v Česku inspirovaly tím, co je v zahraničí ověřeno,“ uvedl jeden z autorů Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.
„Dnes mají desítky měst v Česku vážné problémy s překračováním platných limitů pro znečištění ovzduší, zejména prachovými částicemi. Pokud se tato situace nezmění, hrozí Česku citelné sankce ze strany Evropské komise za dlouhodobé porušování limitů pro kvalitu ovzduší. Opatření, která jsme v publikaci popsali, mohou řadě měst pomoci snížit znečištění, a tak se postihu vyhnout,“ uvedl Miroslav Patrik, předseda Dětí Země.
Publikace byla vydána jako součást projektu „Dva v jednom – Ochrana klimatu a ovzduší v obcích“, realizovaného za finanční podpory Státního fondu životního prostředí a Ministerstva životního prostředí ČR. K dispozici bude v Ekologické poradně Veronica (Panská 9, Brno), na webu www.veronica.cz, případně na vyžádání zašleme.