Bolestmi zad trpí čím dál mladší lidé, na vině je sedavý způsob života

[Tisková zpráva] 16. říjen – Světový den páteře - S bolestí zad má zkušenosti až 70 procent populace v produktivním věku, z toho ve 40 procentech zapříčiňuje bolesti páteře degenerativně poškozená ploténka, tedy změna na páteři, která ohrožuje nebo poškozuje míchu a míšní kořeny. V posledních letech se toto onemocnění přesouvá ze starších věkových kategorií do skupiny třicátníků až čtyřicátníků, uvedl neurochirurg Nemocnice Na Homolce MUDr. Jiří Chrobok PhD. při příležitosti Světového dne páteře, jenž připadá na 16. října.

Sdílet

„Na vině je zejména sedavé zaměstnání, nedostatek fyzické práce, pohybu, cvičení a špatná životospráva. Všechny tyto nežádoucí okolnosti přispívají k tomu, že se u pacientů projeví a rozvinou vrozené predispozice k degenerativnímu onemocnění páteře,“ řekl MUDr. Chrobok.  

Degenerativně  poškozené ploténky se dají léčit buď konzervativně  nebo chirurgicky.

Neurochirurgové NNH operují poranění i nádorová onemocnění páteře, nejvíce se však věnují degenerativním chorobám. Ročně provedou zhruba 1200 operací, ve většině případů jsou to právě operace degenerativních onemocnění. Jde zejména o rekonstrukci či pohyblivé náhrady vyhřezlých meziobratlových plotének v krční a v bederní oblasti, různé uvolňující techniky či kostní spojení obratlů. Jako jedni z prvních v ČR začali  již v roce 2000 takzvané dynamické stabilizace páteře, které řeší určité typy degenerativního onemocnění páteře za použití umělých náhrad meziobratlových plotének. Začali se také zabývat implantací pružných systémů, tedy jakýchsi drobných vzpěr, které zajišťují stabilitu obratlů a umožňují zachovat hybnost operovaných úseků páteře s možnou regenerací ploténky. Dnes mají největší počet takto odoperovaných pacientů v ČR. 

„Preferujeme zejména techniky, které co nejméně zatěžují organismus pacienta a umožňují kratší rekonvalescenci,“ uvedl Chrobok. Doplnil, že neurochirurgům v tom pomáhají navigační operační systémy, které navádějí neurochirurga co nejbezpečnější a nejšetrnější cestou k patologickému ložisku v páteři a umožní mu pracovat s velkou přesností, a to jak při otevřených zákrocích, tak při operacích provedených přes kůži.                              

Konzervativní  léčba spočívá v užívání léků, fyzioterapii, rehabilitaci a v léčebném tělocviku.

O tom, zda má pacient podstoupit konzervativní či chirurgickou léčbu, vždy rozhoduje specialista.    

Neurochirurgické
oddělení NNH se řadí dlouhodobě mezi nejúspěšnější a nejaktivnější
centra pro operace páteře v ČR a slouží také jako referenční
a výukové centrum v neurochirurgii pro dynamické stabilizace krční
páteře pro ČR a země východoevropského regionu.  

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).