Česká republika je na špičce v léčbě diabetu

[Tisková zpráva] Česká republika patří celosvětově mezi nejprogresivnější státy v systému léčby diabetu, ale i v používání technologií při jeho léčbě.

Sdílet

Budoucnosti léčby tohoto onemocnění a novým technologiím se věnuje odborná konference Technologie v diabetologii 2010, která se koná od 7. do 9. října 2010 v Darové u Plzně. 

Jedním z hostů konference je i autor první klinické studie o používání inzulínové pumpy prof. John C. Pickup. Pořadatelem odborné konference je I. interní klinika FN a LFUK v Plzni za podpory České diabetologické společnosti.

Diabetes je pandemické onemocnění. Z 230 milionů lidí na světě trpících diabetem má 4,9 milionu diabetes 1. typu (v Evropě 1,27 milion).  Jen v České republice je nyní asi 800 000 pacientů s diabetem, jejich počet se za posledních 30 let více než zdvojnásobil a stále prudce stoupá. Léčba diabetu ušla dlouhou cestu. Do objevu inzulínu v roce 1921 umírali všichni pacienti s diabetem 1. typu (mladí pacienti se ztrátou produkce vlastního inzulínu) do jednoho roku od zjištění choroby. Nyní je v Česku více než 50 000 pacientů s diabetem 1. typu. Díky neustálému zlepšování diagnostiky a stoupajícím léčebným možnostem může vést většina z nich úplně normální život. To znamená plně pracovat, mít děti, sportovat a radovat se ze života.

Více o nemoci: Cukrovka (Diabetes mellitus)

Česká republika patří celosvětově v léčbě diabetu mezi nejprogresivnější státy. Například použití vyspělých technologií vedlo k myšlence založit v roce 1998 registr pacientů, kteří jsou v České republice léčeni pomocí inzulínové pumpy. „Údaje byly získávány od lékařů za podpory České diabetologické společnosti bez přispění firem. Výsledky sebrané během 12 let ukazují dlouhodobé a statisticky významné zlepšení kompenzace diabetu, bez nárůstu hmotnosti,“říká prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, PhD, vedoucí diabetologického a nutričního centra I. interní kliniky a profesor LFUK v Plzni a dodává: „Tento registr je unikátní a naprosto výjimečný a je předmětem obdivu řady vyspělých zemí.“Vyspělost České republiky v léčbě diabetu dokládají i další fakta. Například první inzulínová pumpa byla použita za hospitalizace v Praze již v roce 1979, tedy pouze rok po jejím objevu. Glukometry i inzulínové pumpy české výroby se začaly v ambulantní praxi používat už v roce 1985.

Historie léčby diabetu:

Objevením a izolací inzulinu ve dvacátých létech 20. století byl učiněn první krok ve vývoji léčby diabetu. V roce 1978 obohatila léčebný arzenál inzulínová pumpa, přístroj, který vstřikuje do podkoží inzulín dle nastavení. Pacient může infuzi inzulínu měnit a reagovat tak na přívod potravy a různé životní situace. Ve stejném roce byl objeven selfmonitoring glykémie – měření krevního cukru pacientem pomocí papírků a přenosného přístroje. Dnes se pacient dozví hladinu svého krevního cukru do několika vteřin po nanesení minimálního množství krve z prstu, a může tak okamžitě reagovat přidáním inzulínu, nebo příjmem potravy.

V roce 1999 byl objeven kontinuální monitor glykémie. Je zaveden v podobě jehly z umělé hmoty do podkoží a pacient může sledovat vývoj své glykémie (hladiny krevního cukru glukózy v krvi) v čase.  Odborníci věří, že tento technologický rozvoj povede v budoucnosti k uzavření okruhu – přístroj bude měřit krevní cukr a ovládat inzulínovou pumpu, která bude aplikací inzulínu hladinu glykémie normalizovat.  Dnes už ale existují technologie, které spojují  léčbu inzulínovou pumpou a kontinuální monitorování hladiny cukru. Systém má schopnost automaticky dočasně přerušit dávkování inzulínu z pumpy v případě přílišného poklesu hladiny cukru v krvi. Tím je pacient chráněn před rizikem závažného snížení hladiny cukru (hypoglykémie) i ve spánku, kdy nemůže sám reagovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).