Česká republika má šanci získat unikátní centrum pro lékařské vzdělávání

[Tisková zpráva] Díky dlouholeté spolupráci Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a prestižní americké Mayo Clinic má Česká republika šanci jako první v Evropské unii vybudovat unikátní centrum pro multidisciplinární simulační vzdělávání v oblasti lékařství.

Sdílet

Brno by se stalo centrem nejmodernější lékařské výuky v rámci sítě, která po vzoru již existujícího centra v Mayo Cliníc vznikne na všech kontinentech. V Evropě by taková centra měla vzniknout maximálně dvě.

Zástupci Ministerstva zdravotnictví, Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, Mayo Clinic a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity představili plán na vybudování multidiscipli­nárního simulačního centra pro vzdělávání lékařského a zdravotnického personálu po vzoru centra, které funguje již od roku 2006 v rámci americké Mayo Clinic. Ta plánuje umožnit limitovanému počtu partnerských institucí vybudovat podobná centra v rámci projektu „Global Networking in Advanced Medical Education“. 

„Mayo Clinic je nejen největším centrem klinické medicíny a lékařského výzkumu na světě, ale také synonymem pro nejvyšší kvalitu v oblasti celoživotního lékařského vzdělávání,“vys­větluje Dana Jurásková, ministryně zdravotnictví ČR, a dodává: Své simulační centrum Mayo Clinic připravovala více než pět let za spolupráce s předními světovými odborníky. Naši lékaři měli možnost si centrum prohlédnout a vyzkoušet v rámci krátkodobých a dlouhodobých stáží. Od roku 2002 jich na dlouhodobých stážích v Mayo Clinic byli téměř čtyři desítky.“

Simulační centrum umožňuje nácvik řešení situace, která může nastat na operačních sálech, jednotkách intenzivní péče, koronárních jednotkách či standardních odděleních nebo při poskytování ambulantní péče. S použitím nejmodernějších informačních a vizualizačních technologií včetně robotických pacientů lze simulovat prakticky jakoukoli z klinických situací od život ohrožující srdeční arytmie, předávkování pacienta léky až po zvládnutí požáru na operačním sále v průběhu komplikované operace. Centrum dále umožňuje kvalifikovanou výuku nových diagnostických a léčebných metod, technik a postupů, jako jsou např. mozkové endoskopie, a tím má zásadní význam pro bezpečné zavádění nových metod do klinické praxe.  Simulační centrum umožňuje také kvalifikovanou výuku komunikace s pacientem. Právě výuka správné komunikace představuje na Mayo Clinic jednu z nejdůležitějších oblastí lékařského vzdělávání.

„Multidiscipli­nární simulační centrum Mayo Clinic se v mnohém podobá simulačním centrům používaným pro výcvik pilotů,“ vysvětluje Petr Koška, ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny, a pokračuje:  „Může sloužit pro výuku lékařů, mediků a sester, ale i celých zdravotnických týmů. Umožňuje pokrýt prakticky celé spektrum medicíny od nácviku vytvoření anamnézy až po výuku náročných operačních postupů. Výrazně se tak zvyšuje bezpečnost a účinnost léčby pacientů. Současně se urychluje také bezpečné zavádění nejmodernějších metod do klinické praxe.“ 

 „Pro výuku v simulačním centru vyvinula Mayo Clinic více než 100 vzdělávacích programů. Jiná simulační centra v USA a Evropě se většinou specializují na výuku jednoho až dvou oborů.  Žádné jiné centrum nenabízí tak pokročilé a progresivní formy výuky jako celku. Svou interaktivností a možností celoživotního vzdělávání výuka v simulačním centrum Mayo Clinic představuje naplnění vizí učitele národů Jana Amose Komenského," uvádí náměstek ředitele FNUSA Tomáš Kára.

Zástupci vedení Fakultní nemocnice u sv. Anny již více než rok intenzivně pracují na tom, aby v rámci spolupráce s Mayo Clinic bylo možné první ze sesterských simulačních center vybudovat právě v České republice. Mayo Clinic vysoce oceňuje dosavadní spolupráci s Fakultní nemocnicí u sv. Anny v oblasti lékařského výzkumu a vývoje nových technologií, která vedla mimo jiné ke společnému americkému patentu a třem dalším společným patentovým aplikacím. Proto její vedení rozhodlo, že Česká republika bude mít v konkurenci ostatních zemí a institucí přednost na získání licence pro vybudování multidiscipli­nárního simulačního centra. To by se stalo prvním školícím centrem v rámci sítě „Global Networking in Advanced Medical Education“ pro oblast Evropské unie.

„Již od listopadu 2006 probíhají přípravná jednání a další aktivity k tomu, abychom takové centrum mohli v Brně vybudovat,“ říká Marek Šnajdr, 1. náměstek ministryně zdravotnictví, a uzavírá: „Centrum by bylo vybudováno v letech 2011–2013 s použitím prostředků Strukturálních fondů Evropské unie. Celkové náklady odhadujeme na cca 700 milionů korun.“

Více informací: Ministerstvo zdravotnictví ČR, www.mzcr.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).