Každý otec získá po propuštění dítěte z porodnice 5 dní pracovního volna, které si může vybrat najednou či postupně po dobu prvních třech měsíců od narození dítěte. Nárok na volno se vztahuje i na adopci dítěte a svěření dítěte do pěstounské péče. Záměrem je podpořit rodiny zaměstnance otce v pomoci s novým přírůstkem v rodině. Volno pro otce je součástí projektu Čáp, prostřednictvím kterého Česká spořitelna podporuje matky a otce zaměstnané v bance. Ten patří do komplexního programu Diversitas, jehož cílem je harmonizace pracovního a rodinného života zaměstnanců.
„Být „zaměstnavatelem první volby“ s sebou nese určitou míru zodpovědnosti. Být přátelští a zodpovědní k naším zaměstnancům pro nás bylo vždy prioritou. Proto klademe důraz na slaďování pracovního a soukromého života a nabízíme možnosti flexibilních úvazků a práce z domova,“ uvedla Vera Budway-Strobach, programová manažerka Diversitas (rovné příležitosti) České spořitelny. „Benefit vznikl díky aktivitám programu na podporu rovných příležitostí. Našim otcům jsme chtěli nabídnout podporu během jednoho z nejdůležitějších momentů jejich života,“ dodala Vera Budway-Strobach.
Čtěte téma: Tatínkem na malý úvazek
Už je to tak. O malé děti se většinou starají maminky a tátové chodí do práce. Fungovalo by to i obráceně? Vydělaly by maminky dost peněz a zvládli by tátové doma to, co ony?
Nárok na využití benefitu Volno pro otce mají všichni tatínkové zaměstnaní v České spořitelně. Každý si může vybrat pět dní pracovního volna od propuštění narozeného dítěte z porodnice a využít jej postupně nebo najednou do třech měsíců věku dítěte. Volno se vztahuje také pro případ adopce dítěte a svěření dítěte do pěstounské péče. V tomto případě platí pro otce stejné podmínky s jedinou výjimkou, benefit lze využít až do tří let věku adoptovaného či svěřeného dítěte.
Projekt Čáp, jehož součástí je benefit Volno pro otce, je zaměřen na podporu matek a otců v České spořitelně. Zaměřuje se na odchod rodičů na mateřskou a rodičovskou dovolenou a jejich opětovný návrat do práce. Česká spořitelna tak posiluje nové trendy zaměstnávání a nabízí svým zaměstnancům – rodičům – flexibilní formy práce jako pružnou pracovní dobu, částečný úvazek anebo práci z domova. Součástí programu je také zachování zaměstnaneckých výhod k osobním účtům po dobu mateřské a rodičovské dovolené a dalších zaměstnaneckých benefitů jako například poskytnutí příspěvku na penzijní připojištění. Záměrem projektu je snížit odliv kvalitních zaměstnanců při narůstajícím počtu odchodu rodičů na mateřskou a rodičovskou dovolenou a snížit tak fluktuaci v České spořitelně.
Projekt Čáp je součástí komplexního programu Diversitas, který byl spuštěn v roce 2008 a zaměřuje se na systémový přístup k rovným příležitostem a na slaďování práce a osobního života. Cílem je rozvoj opatření na podporu rovných příležitostí nejen žen a mužů, ale i věkových skupin anebo národností. Česká spořitelna získala za program Diversitas v soutěži Zaměstnavatel roku 2010 první cenu v kategorii Cena personalistů 2010. Program byl oceněn už v loňském roce. V roce 2009 si banka za program Diversitas odnesla první místo v soutěži Firma roku: Rovné příležitosti 2009.
Zdroj: Česká spořitelna