Čeští archeologové zkoumají záhadnou stavbu

[Tisková zpráva] (Národní muzeum) Čeští vědci pomáhali v rámci archeologické expedice v Súdánu odkrýt nejzáhadnější stavbu zdejší kultury a zjistit její účel.

Sdílet

Od 11. listopadu do 20. prosince 2010 probíhala druhá výkopová sezóna archeologické expedice Národního muzea v Republice Súdán.

Expedice Národního muzea se do Súdánu vypravila již podruhé. Výzkum v Súdánu probíhá v rámci dlouhodobého projektu, na kterém se kromě Národního muzea podílí řada domácích a zahraničních institucí.

Díky výzkumu se muzeum obohatí o nové exponáty

Je vidět, že věda a výzkum hraje v Národním muzeu důležitou roli, a že jsou mezi mými kolegy i odborníci, kteří se mohou směle měřit s kýmkoli na světě. Naše archeologická mise v Súdánu je pro nás velice významná i proto, že díky ní je šance na obohacování fondů našeho Náprstkova muzea,“ říká Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea.

Expedice prováděla výzkum v prostoru lokality Wad Ben Naga, která se nachází přibližně asi 130 kilometrů severně od súdánského hlavního města Chartúmu. Zde se rozkládalo jedno z největších měst starověké Núbie.

Expedice pomůže odhalit tajemství záhadné stavby

Během výzkumu byly odkryty zbytky menšího chrámu, jenž byl zasvěcen jednomu z núbijských lvích božstev – Apedemakovi.

A pokračoval průzkum takzvanné Kruhové stavby, která je považována za jednu z nejzáhadnějších budov merojské architektury. Právě vyhodnocení výsledků letošní sezóny by mělo přispět k objasnění její funkce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).