V Roztokách u Prahy budou čeští vědci vyvíjet novou vakcínu proti herpetickým virům

[Tisková zpráva] (Jihomoravské inovační centrum, Společnost SEVAPHARMA a.s.) 23. listopadu bylo v Roztokách u Prahy slavnostně otevřeno nové vědecko-výzkumné pracoviště.

Sdílet

Svým zaměřením na výrobu inovovaných profylaktických vakcín především proti viru Herpes Simplex bude v Evropě ojedinělé. Na evropském trhu podobný typ vakcíny doposud neexistuje, čeští vědci ji chtějí mít k dispozici během příštího roku. Nákazami virem trpí zhruba 86 milionů lidí na světě. Herpes Simplex je tak třetím nejčastějším původcem ze všech virových nemocí.

V současné době nelze tuto nemoc zcela vyléčit. Většina léčebných postupů založených především na kortikoidech funguje pouze dočasně a zabraňuje jen dalšímu rozšiřování Herpes virů. Všem opakovaně nakaženým herpes virem se tak nyní rodí šance na léčbu v podobě imunoprofylaktické vakcíny Lupidon.

Společnost Sevapharma, která produkt vyrábí, má dlouholeté zkušenosti s vývojem a výrobou několika druhů vakcín proti viru Herpes Simplex. Jejich příprava je založena na užití kuřecích embryí. Sevapharma na vývoji vakcín spolupracuje s týmem vědců z Ústavu experimentální biologie Masarykovy univerzity a se společností IMUNA CZ, která sídlí v biotechnologickém inkubátoru INBIT Jihomoravského inovačního centra v Brně.

Inovovaná vakcína bude bezpečnější pro pacienty

Nová vakcína bude stabilnější a bezpečnější. Při výrobě bude procházet zdokonaleným kontrolním procesem vyvinutým firmou IMUNA CZ, který dovolí přesnější dávkování léku. Konkrétně byla upravena metoda stanovení množství účinné látky, která vede k přesnému určení potřebného množství viru při přípravě léku. Díky dlouhodobé spolupráci s brněnskými přírodovědci z Masarykovy univerzity se pak podařilo přípravek stabilizovat. K přípravě vakcíny je použito přesně stanovené množství aktivní látky, které zaručí účinnost vakcíny po celou dobu její použitelnosti.

Hotová vakcína bude pacientům dostupná během příštího roku a v první fázi bude určena hlavně pro italský, ukrajinský a švýcarský trh, kde má italský držitel registračního rozhodnutí platné registrace. V příštím roce v souladu s nárůstem výroby dojde také k národní registraci v ČR a k zakončení registračního procesu v Brazílii a Číně.
O českou vakcínu nyní projevil zájem i vietnamský trh.

„S významným přis­pěním dotačních programů minis­terstva průmyslu a obchodu vzniká v Roztokách u Prahy špičkové farmaceutické centrum, které svou kvalitou snese srovnání nejvýše s hrstkou dalších na světě,“ zdůraznil ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. „Nesmírně mě těší vědomí, že díky programům minis­terstva  průmys­lu a obchodu mohou vznikat projekty, které mají sílu změnit životy tisíců lidí, kteří bojují o své zdraví.“ Jedinečností svého zaměření má pracoviště v Roztokách navíc velký vývozní potenciál. Výhradní licenci k výrobě a distribuci vakcíny již v minulosti zakoupila italská firma Bruschettini od německé společnosti Merck.

„Chceme využít našich poznatků v inovaci procesu, který zahrnuje výrobu a kontrolu tohoto druhu vakcíny. Vzhledem k velmi závažnému a často obtěžujícímu onemocnění v současné lidské populaci je premisa o širokém uplatnění vakcíny ve zdravotnickém terénu opodstatněná,“ uvedl Marek Moša, výkonný ředitel firmy Sevapharma a.s.

Herpes se dá léčit, ale ne vyléčit

Herpes Simpex je virové onemocnění, které se usídlí v lidském organismu a aktivuje se různými podněty. Může se přenášet např. dotykem. Opar se vyskytuje nejčastěji ve dvou formách – na rtech a na sliznici genitálií.

Skutečný lék na Herpes Simplex však dosud neexistuje.Jakmile se člověk nakazí, virus zůstává v těle po celý život. Příznaky se objevují většinou jen krátce a brzy zmizí, viry ovšem zůstávají v nervových buňkách. Osoby s oslabeným imunitním systémem jsou však vystaveni nákaze mnohem více.

Projekt je zčásti financován v rámci programu OPPI. Výzkumné práce na novém pracovišti budou také probíhat v rámci projektů TIP 2009 a Nanotechnologie pro společnost.

Doplňující informace

O Jihomoravském inovačním centru (JIC)

Jihomoravské inovační centrum pomáhá inovačním firmám, studentům s originálními nápady, výzkumným pracovníkům a vynálezcům. JIC podporuje spolupráci mezi průmyslem a výzkumnými pracovišti. Centrum vytváří prostředí pro snadnější inovační podnikání na jižní Moravě.

Centrum usiluje o intenzivní propojení podnikatelského prostředí s vědecko-výzkumnou sférou jihomo­ravského regionu. Kromě jiného vytváří JIC platformu pro partnerství všech důležitých jihomoravských vědecko-výzkumných pracovišť, čímž přispívá ke zvýšení přínosu vědy a výzkumu na regionální i celorepublikové úrovni.

Pro inkubované firmy zajišťuje Jihomoravské inovační centrum finance, prostory, poradenství, kontakty, propagaci
a pomoc při transferu technologií. Za dobu šesti let takto pomohlo vzniknout více než pěti desítkám firem, z nichž již 26 inkubační program úspěšně ukončilo.

JIC vzniklo v roce 2003 jako zájmové sdružení právnických osob. Členy sdružení jsou: Jihomoravský kraj, statutární město Brno, Masarykova univerzita, Vysoké učení technické v Brně, Mendelova univerzita v Brně a Veterinární a farmaceutická univerzita Brno.

www.jic.cz

O společnosti SEVAPHARMA a.s

Společnost SEVAPHARMA a.s. se specializuje na výrobu imunobiologických preparátů. Poskytuje také jako službu finalizaci farmaceutických výrobků pro jiné subjekty.

Portfolio lze rozdělit do 3 oblastí:

Předně to jsou alergeny diagnostické a hyposenzibili­zační, které tvoří nejrozmanitější skupinu.

Druhou oblast reprezentuje Immodin – transferfaktor – normalizátor oslabené imunity, který je jako imunomodulátor ojedinělý nejen v rámci České republiky, ale i ve světovém měřítku.

Třetí oblastí jsou bakteriální a virové vakcíny, především ty, které jsou používány v povinném očkování dětí. Tato oblast má značný exportní potenciál.

www.sevapharma.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).