Podle studie vygeneroval cestovní ruch ve sledovaném období 2006 – 2008 zisk pro státní kasu ve výši 97, 5 miliard korun ročně, což představuje 6,9 % všech jejích příjmů. Největší výnosy plynou z DPH (38 %) a z odvodů na sociálním pojištění (29 %). Cestovní ruch v České republice vydělal ve sledovaném období průměrně 293 miliard korun ročně, v multiplikaci dokonce dvojnásobek.
Z výsledků analýzy také vyplývá, že cestovní ruch má pozitivní vliv na zaměstanost nejen přímo v oboru, ale i v návazných službách a produkci v ostatních odvětvích národního hospodářství. Stát tak výrazně uspoří na veřejných výdajích, jakými jsou např. podpora v nezaměstnanosti. Celkem vytváří cestovní ruch v České republice 372 586 plných pracovních úvazků za rok.
Čtěte téma: Jak si vybrat dovolenou s dítětem?
Aby se vysněná rodinná dovolená neproměnila v peklo…
„Analýza jasně prokázala obrovský význam cestovního ruchu pro stání kasu. Je proto velmi důležité zajistit tomuto oboru systematickou státní podporu a přijmout zákon o cestovním ruchu, který připravuje MMR. S jeho pomocí se nastaví efektivní financování oboru a zvýší se efektivta výnosů pro českou ekonomiku,“uvedl ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.
Nový zákon o cestovním ruchu by měl především zajistit návratnost finančních prostředků zpět do odvětví cestovního ruchu a zvýšit tak motivaci podnikatelských subjektů i veřejné správy na jeho rozvoji. Struktura řízení českého cestovního ruchu by měla být rozdělena do tří úrovní: stát, kraje a turistické oblasti. V neposlední řadě by měl zákon umožnit a zjednodušit sběr statistických dat.
Analýzu vlivu cestovního ruchu na českou ekonomiku zpracovala společnost KPMG. Práce sleduje období 2006 – 2008. Navazuje na statistická měření Českého statistického úřadu a agentury STEM/MARK. Za hlavní analytický nástroj byl zvolen multiplikační model. Ten zohledňuje co největší počet faktorů, které mohou mít přímý či nepřímý dopad na konečnou bilanci cestovního ruchu.
Zdroj a další informace: MMR ČR