Léčba je ambulantní. Metoda PRP (platelet-rich-plasma) spočívá v tom, že lékaři pomocí speciálního přístroje oddělí ze vzorku odebrané pacientovy krve takzvané růstové faktory, zejména PDGF (platelet-derived-growth-factor) a TGF beta (transforming growth factor), které působí na množení buněk a jejich růst, což se týká kostní tkáně, chrupavek i měkkých tkání. Separované látky podporují také růst a formování krevních kapilár, takže se postupně zlepšuje zásobení místa krví a kyslíkem, čímž se aktivně podporuje hojení. Růstové faktory aplikují lékaři do postiženého místa injekčně.
Autologní aplikaci krevních derivátů už podstoupili ve Fakultní nemocnici Plzeň první pacienti. „Léčba má velmi dobrý efekt. Přináší zlepšení u artrózy, úlevu od bolesti a hlavně oddaluje okamžik, kdy je nutná náhrada kloubu endoprotézou. Tím, že pacient dostává do svého těla látky separované z jeho vlastní krve, je metoda absolutně bezpečná. Nehrozí riziko infekce, či alergické reakce. Je to moderní postup k němuž vzhlížíme s velkými nadějemi,“ říká MUDr. Václav Karnos, primář Chirurgického oddělení. Pro zpracování léčebného preparátu se používají zvláštní, jednorázové sety, které rovněž zaručují bezpečnost léčby. V případě poranění v oblasti velkých kloubů a svalů použili plzeňští specialisté novou metodu i při péči o špičkové sportovce.
Léčba chronických defektů (nehojících se ran) je zdlouhavá, pro pacienta zatěžující a ekonomicky nákladná. Nová metoda finanční prostředky šetří a většinou převede náročnou nemocniční péči na ambulantní. V současnosti je obvyklá léčba chronických ran tzv. klasickou terapií, tedy denními převazy ran v rámci hospitalizace. Nevýhodou je velká spotřeba obvazového materiálu. Další možností je volba moderních krycích prostředků. I tato léčba však bývá ekonomicky nákladná a ne vždy úspěšná.
V rámci Chirurgického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň začne v nejbližší době, po zvýšení počtu ošetřených pacientů, fungovat jednou týdně samostatná ambulance zabývající se právě metodou PRP.