Deset dnů v naprosté tmě – nejlepší lék na stres!

Deset dnů v naprosté tmě a zvukové izolaci setrvá PhDr. Andrew A. Urbiš, terapeut Beskydského rehabilitačního centra v Čeladné. Bez jakékoliv vazby na okolní prostředí stráví čas od 16. do 26. března v bývalém protiatomovém krytu v areálu dolu Jeremenko. Po celou dobu budou veškeré vitální funkce PhDr. Urbiše monitorovány lékaři pomocí speciálních přístrojů. Jeho výživa bude zabezpečena tekutou nutriční stravou, z jedné třetiny pak potravinami z hmyzu.

Sdílet

Zhoršující se životní prostředí, narůstající agresivita ve vztazích, přetechnizovaný svět plný vzruchů a napětí přináší lidstvu širokou paletu psychosomatických chorob a potíží. Podstatou problémů většiny postižených je neurotické strádání, neochota přijmout svou životní realitu a sebe samé. Dočasné odloučení od veškerých podnětů, může být v těchto případech velice účinné.

Terapie tmou je založena na tzv. senzorické deprivaci. Vychází z tradice provozované mnichy v Tibetu. Do Evropy ji v sedmdesátých letech přivezl německý psycholog Holger Kalweit.

„Tato léčebná metoda je velmi vhodná pro všechny osoby žijící v trvalém napětí, nebo například pro osoby trpící syndromem vyhoření. Může sloužit také k tréninku zvládání různých zátěžových situací“, komentoval svůj pokus PhDr. Urbiš.

 U některých pacientů došlo ke zlepšení zrakové ostrosti, zlepšení soustředění a paměti.

Během pobytu ve tmě dochází postupně ke snižování činnosti metabolismu, mozkové excitace a změnám spánkového režimu.

„V pramenech se uvádí že až u 65% pacientů dochází k výraznému zlepšení psychického stavu. Chci účinnost této metody osobně ověřit“, dodal PhDr. Urbiš.

Praktické ověření bude probíhat v dokonale temném prostředí podzemního krytu, ve kterém bude mít PhDr. Urbiš k dispozici relativně pohodlné vybavení a nářadí na provádění tělesných cvičení.

Zdravotní stav PhDr. Urbiše budou pravidelně monitorovat lékaři z Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě. Speciální nutriční stravu připravenou z hmyzu s vysokým obsahem minerálních látek, stopových prvků, omega a esenciálních  mastných kyselin připravili odborníci z Mendlovy university v Brně. Poznatky získané během pobytu poslouží k dalšímu výzkumu senzorické deprivace jako léčebné metody a výzkumu nutričních potravin.

 Praktické ověření metody senzorické deprivace je součástí přípravy na vybudování léčebné jednotky pro realizaci terapie tmou v Beskydském rehabilitačním centru.

„Vždy jsme byli propagátory nových terapeutických postupů, příkladem může být kryoterapie, neboli chladová terapie. Nyní se zabýváme především komplexními  metodami zpomalení procesu stárnutí. Vyrovnaná psychika je jednou z hlavních podmínek kvalitního a aktivního života ve vyšším věku“, komentoval akci ředitel Beskydského rehabilitačního centra MUDr. Milan Bajgar.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).