CHOPN patří bohužel mezi nevyléčitelná onemocnění plic, které se postupně zhoršuje. Stále je však vysoké procento lidí, kteří CHOPN mají, ale neví o tom. Přitom včasným rozpoznáním a zahájením léčby je možné pozitivně ovlivnit průběh nemoci. České občanské sdružení proti chronické obstrukční plicní nemoci (ČOPN) bude ve spolupráci se společnostmi Boehringer Ingelheim a Pfizer od 31. května 2010 u příležitosti Světového dne bez tabáku distribuovat do čekáren ordinací praktických lékařů dotazník zaměřený na odhalení možných pacientů s CHOPN.
Prostřednictvím několika otázek mohou lidé během několika minut zjistit, zda patří do rizikové skupiny ohrožené touto nemocí. Vyplněný dotazník by měl předat svému ošetřujícímu lékaři každý, kdo dosáhne více než 5 bodů, ale také pokud ho trápí dýchací potíže i při nižším počtu bodů.
Nejčastější příčinou vzniku chronické obstrukční plicní nemoci je v 75 % případů kouření. Nemoc ohrožuje i pasivní kuřáky. „U osob, které pobývají v zakouřených místnostech alespoň 40 hodin týdně po dobu 5 let, se zvyšuje riziko onemocnění CHOPN o 48 %,“ vysvětluje doc. MUDr. Jaromír Musil, Ph.D, přednosta Pneumologické kliniky 2. LF UK a FN Motol v Praze a předseda ČOPN. Na vzniku CHOPN se mohou také podílet opakované infekce dýchacích cest a dlouhodobý pobyt ve znečištěném prostředí.
„K typickým příznakům CHOPN patří kašel, námahová dušnost, sípání při dýchání a pocit tlaku na hrudi,“ říká prim. MUDr. Viktor Kašák, II. místopředseda České pneumologické a ftizeologické společnosti. Zároveň dodává, že pacienti s chronickou obstrukční plicní nemocí mají vyšší riziko vzniku infarktu myokardu, anginy pectoris, diabetu, rakoviny plic a dalších život ohrožujících onemocnění. Základem úspěšné léčby CHOPN je včasná návštěva lékaře – plicního specialisty.
Čtěte také:Kouříte? A nemáte obstrukční plicní nemoc?
Světový den bez tabáku je každoročně vyhlášen 31. května. Členské státy Světové zdravotnické organizace poprvé vyhlásily světový den bez tabáku v roce 1987. Upozorňuje na celosvětovou tabákovou epidemii a klade důraz na prevenci před tabákovým kouřem, který způsobuje celou řadu onemocnění a smrt. Na celém světě zemře každý rok 5,4 milionu obyvatel na následky spojené s přímým nebo pasivním kouřením.