V současné evropské kultuře, která intenzivně řeší práva a svobody člověka i dalších zvířat, jsou rostliny zcela opomíjenými živými jedinci, jež naše společnost dlouhodobě pouze využívá. Rostlinám se nedostává ani základních práv, které si jako naši rovnocenní partneři zaslouží. Greenteas není žádné politické hnutí, ale svobodná a nezávislá skupina zodpovědných občanů, bojovníků za práva rostlin. Jedním z těch, které členové a sympatizanti Greenteas prosazují, je právo rostlin na klidné, spokojené a přirozené soužití s člověkem. Rostliny mají duši a zaslouží si stejné zacházení jako člověk a zvířata.
Známé tváře v Greenteas
Hnutí Greenteas sdružuje lidi s láskou k rostlinám, které považuje za své rovnocenné partnery a partnerky. Zakladatel hnutí je introvertní povahy s vědeckými povinnostmi v Patagonii, proto jmenoval Libora Boučka tajemníkem Greenteas, aby působil jako prostředník mezi ním, členskou základnou hnutí, veřejností i médii. Hnutí Greenteas si získalo svými myšlenkami i další mediálně známou tvář – Sandru Pogodovou. Její osobní přesvědčení je tak blízké zásadám Greenteas, že se sama rozhodla je s nadšením šířit dál.
Aktivity Greenteas
Hnutí Greenteas plánuje již na začátku léta osvětové akce a happeningy pro širokou veřejnost, na kterých hodlá apelovat na všechny spoluobčany a představit konkrétní plán, jak co nejrychleji zabránit současnému nedůstojnému zacházení s rostlinami. „Jsme pokojné hnutí, nechceme sahat k násilným akcím. Za práva rostlin jsme ale odhodlaní bojovat i vlastním tělem a využijeme všechny legální prostředky, jak dosáhnout svého cíle,“ říká tajemník Bouček. „Musíme od základu změnit pohled lidí na rostliny a jejich podstatu. Kolegové se mi například často smějí, když rozmlouvám ke kytičkám. To nejlépe dokumentuje postoj celé společnosti,“ dodává sympatizantka, herečka Sandra Pogodová.
Filozofii Greenteas potvrzují renomované vědecké studie
Cleve Backster, specialista na výslechy zabývající se detektorem lži, se v roce 1966 zaměřil na výzkum rostlin. Provedl výzkum vhazováním živých garnátů do vařící vody v přítomnosti rostliny a záznamové pero vždy výrazně poskočilo. Následně celý pokus zautomatizoval, takže přístroj vhazoval garnáty do vody i v době, kdy v místnosti nebyl žádný člověk. Rostlina reagovala pokaždé, když byl do vařící vody vhozen živý garnát a nikdy, když byl vhozen mrtvý.
V dalším experimentu umístil do jednoho pokoje dvě rostliny a šest lidí. Pět jich odešlo za dveře, jeden zůstal, vytrhl jednu rostlinu z květináče a rozdupal ji. Poté odešel a do místnosti vcházelo šest pokusných osob. Detektor zůstal klidný, dokud nepřišla osoba, která předtím zničila rostlinu. V ten okamžik začalo záznamové pero umístěné na druhé, která byla incidentu přítomna, rychle kmitat.
Dr. Imre Kerner z Mezinárodní školy terapie doteku a světla a autor několika odborných knih, říká, že rostliny komunikují v různých rovinách pomocí chemických látek, vln či elektrických signálu. Uvádí příklad prvního stromu; když dřevorubci porazí první strom, ví o tom všechny stromy v lese.říká, že rostliny komunikují v různých rovinách pomocí chemických látek, vln či elektrických signálu.
Biolog Lyall Watson píše, že když si tohle všechno uvědomil, přestal sekat trávník.