Jak dopadá Česká republika v mezinárodním srovnání?

[Tisková zpráva] Český statistický úřad vydává 5. ledna 2010 již popáté roční publikaci „Česká republika v mezinárodním srovnání“, a to v tištěné i elektronické podobě.

Sdílet

Jedná se o unikátní soubornou publikaci, která obsahuje srovnání České republiky nejen se zeměmi Evropské unie, ale i s dalšími státy světa. Téměř 200 tabulek je rozděleno do 11 tematických okruhů pokrývajících ekonomické, sociální i environmentální oblasti života.

Kromě standardních informací o obyvatelstvu, trhu práce, životním prostředí, jednotlivých sektorech ekonomiky a makroekonomických údajích, jsou také zahrnuty ukazatele informační společnosti, vybrané regionální ukazatele a další.

Publikace obsahuje nejaktuálnější údaje za dané statistiky, které jsou k dispozici. Údaje jsou čerpány nejčastěji z databáze Eurostatu (Statistický úřad Evropských společenství), dále jsou využity i zdroje OECD, OSN a dalších institucí.

Evropská unie

Společenství značně nesourodých států, tak by se dala charakterizovat Evropská Unie. Liší se rozlohou (od nejmenší Malty s 0,3 tis. km2 po největší Francii s 640 tis. km2), počtem obyvatel (nejméně Malta s 0,41 mil. obyvatel, nejvíce Německo s 82,28 mil. obyvateli), hustotou osídlení (Finsko má pouze 17,3 obyvatele na km2, kdežto Malta neuvěřitelných ale pochopitelných 1 287,3 obyvatele na km2). Přesto nebo právě proto je zajímavé, ale i poučné a inspirativní porovnávat jednotlivé ukazatele zemí EU a analyzovat postavení ČR v rámci EU.

Malá ochutnávka, co tu všechno najdete:

Zásoby vody
V České republice máme v rámci Evropské unie jedny z nejnižších dostupných obnovitelných zásob vody v přepočtu na osobu a rok. Hůře je na tom pouze Kypr a Malta, která má dokonce pouze desetinu našich zásob vody.

Produkce komunálního odpadu
V Evropské unii není země, která by vyprodukovala méně komunálního odpadu na jednoho obyvatele než Česká republika. V roce 2008 to bylo 306 kg na osobu, na druhém konci je Dánsko s 802 kg na osobu.

Ohrožené druhy zvířat a rostlin
Zaujmout také mohou počty ohrožených druhů flóry a fauny podle hlavních skupin ve vybraných státech světa. V ČR máme 32 ohrožených druhů, více než 1 100 druhů je možné nalézt v USA a Indonésii, v Mexiku 900. 

Seznam zemí
Z mezinárodní databáze amerického statistického úřadu jsme převzali komplexní seznam všech států světa, společně s jejich rozlohou, počtem obyvatel, hustotou obyvatel na km2 a hlavním městem. Česká republika je 81. nejlidnatější stát světa.

Dětská jména ve světě
Co byste opravdu neměli minout, je tabulka prvních pěti nejoblíbenějších jmen dívek a chlapců ve vybraných 42 státech. Mezi nejatraktivnější dívčí jména patří Marie, Emma a Sofie. U chlapců vede Lukáš s Alexandrem.

Zaměstnanost žen
ČR je ve věku 15 až 64 let ekonomicky aktivních 61,5 % žen. To je nižší hodnota než průměr EU, nejvíce zaměstnaných žen je v Dánsku (77,3 %), na Maltě už jen 40,8 %. Naopak v Turecku je ekonomicky aktivních pouze neuvěřitelných 27,8 % žen. 

Zaměstnanost mužů
Celkem pozoruhodný je fakt, že v České republice je ekonomicky aktivních přes 95 % mužů ve věku 25 až 54 let. To je mezi státy EU nejvíce. Nejnižší podíl má Rumunsko – 86,3 %.

Průmyslová velmoc
Stále platí, že Česká republika je v Evropě průmyslová velmoc. Celkem 37,1 % zaměstnaných Čechů je v průmyslu, průměr EU je přitom 24 %. Z dlouhodobého hlediska však roste v ekonomice význam terciární sféry (sektoru služeb) jak na úkor zemědělství, tak především průmyslu, což je známka rozvíjející se postindustriální společnosti. V tomto ohledu máme ještě co dohánět!

Produkce obilí
Ve sklizni obilí nepatříme mezi nejproduktivnější země. Naopak Francie společně s Německem a Polskem mají na svědomí polovinu celkové sklizně obilí v Evropské unii.

Jaderná energie
Nikoho příliš nepřekvapí, že nejvyšší počet jaderných elektráren je ve Spojených státech. Ze 440 reaktorů v provozu je v USA téměř 25 %. S velkým odstupem je na druhém místě Francie s 58 reaktory a Japonsko s 55. V ČR máme 6 jaderných reaktorů. Ve světě je v současné chvíli ve výstavbě 59 reaktorů, z toho téměř půlka v Číně.

Délka silnic a dálnic
I když je Francie se svojí rozlohou největší země v EU, v délce dálnic jí patří až třetí místo za Španělskem a Německem. V délce ostatních silnic je ovšem absolutní vítěz s více než jedním milionem kilometrů silnic. Z velké dálky ji z druhého místa pozoruje Velká Británie s 400 tisíci kilometry. Pro ilustraci, v České republice máme 55 tisíc kilometrů ostatních silnic.

Přístup domácností k internetu
připojením českých domácností k internetu (54 %) jsme pod průměrem Evropské unie, který v roce 2009 byl 65 %. Nejhůře jsou na tom domácnosti v Bulharsku (30 %) a v Rumunsku a Řecku (shodně 38 %). Internetovou velmocí můžeme nazvat Nizozemí, kde je k internetu připojeno 90 % všech domácností. S nepatrným odstupem jsou na dalších místech Lucembursko (87 %) a Švédsko (86 %). 

Dopad krize na HDP
Rok 2009 nebyl pro světovou ekonomiku nijak příznivý. Pokles českého HDP4,1 % byl v rámci EU průměrný. Nejvíce se HDP propadl v Lotyšsku (-18 %), Litvě (-14,7 %) a Estonsku (-13,9 %). Polsko jako jediná země vykázala v roce 2009 růst HDP ve výši 1,7 %.

Publikaci Česká republika v mezinárodním srovnání si můžete zakoupit v prodejně ČSÚ, elektronická verze je volně dostupná na internetových stránkách ČSÚ – www.czso.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).