Speciální hybridní operace umožní léčbu nemocné chlopně nebo aorty miniinvazivním přístupem s významně kratší dobou rekonvalescence a menšími bolestmi. Pacienti se nemusí obávat ani estetických následků operace, která je v tomto ohledu velmi šetrná.
Hybridní operační sál v sobě kloubí výhody klasického chirurgického operačního sálu a zobrazovací možnosti intervenčních laboratoří. Tato syntéza umožňuje lékařům provádět operační zákroky méně invazivně při zajištění maximální bezpečnosti pacienta„V současné době vznikají v IKEM multioborové týmy, které mají na starosti správnou indikaci a následné bezchybné provedení dostupných hybridních výkonů,“říká ředitel IKEM doc. MUDr. Jan Malý, CSc., a dodává:„Příkladem mohou být hybridní aortokoronární bypass, katetrizační zákroky na srdečních chlopních, mapování a odstranění srdečních arytmií, katetrizační zákroky na aortě v kombinaci s klasickou chirurgií.“
Čtěte téma: Hýčkejte si své srdce, zaslouží si to
Zdravé srdce má dokonce své číslo, a to Evropské číslo zdravého srdce: 0–30–5–140–90. Číslo v sobě zahrnuje: 0 vykouřených cigaret denně, minimálně 30 minut fyzické aktivity každý den, cholesterol v krvi pod 5 mmol/l a krevní tlak pod 140/90 mmHg.
Vznik tohoto špičkově vybaveného hybridního operačního sálu je pro IKEM důležitý hned z několika důvodů. V první řadě začínají postupně mizet pevné hranice mezi jednotlivými intervenčními obory a v blízké budoucnosti si již moderní medicína nevystačí s tradičním oborovým rozlišením na kardiochirurgii, intervenční kardiologii, intervenční radiologii nebo angiologii. Dále je možné vzhledem k enormnímu pokroku ve vývoji medicínských technologií především v oblasti kardiovaskulárních operací provádět již nyní určité typy operačních výkonů výrazně méně invazivně, než tomu bylo dříve. Tedy s větším komfortem pro pacienta. Klasickým příkladem je perkutánní implantace aortální chlopně. A dalším důvodem jsou stále větší nároky kladené na bezpečnost pacientů při těchto zákrocích.
„Nový hybridní operační sál má velký přínos nejen pro pacienty, ale i pro lékaře. Poskytuje jim široké možnosti léčby, nesrovnatelně větší komfort a zejména vysokou podporu spolupráce odborníků napříč medicínskými obory,“ upozorňuje na výhodyhybridního operačního sálu přednosta Kardiocentra prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., na jehož klinice se tento nový sál nachází.
V České republice je pouze jeden obdobný operační sál, a to v Brně. Sál v IKEM tak bude mít regionální působnost pro celé Čechy. Realizace tohoto hybridního sálu byla zahájena počátkem července letošního roku a dokončena v polovině října. Od 19. října byl na sále zahájen zkušební provoz. Celkové investiční náklady činily 78,9 mil. Kč, z toho projektové práce a příprava 4,2 mil. Kč, stavební práce 23,3 mil. Kč a dodávka přístrojů 51,4 mil. Kč. Dotace ze zdrojů Ministerstva zdravotnictví byla ve výši 69 mil. Kč.