Tehdy jsme spotřebovali celkem 543,5 milionu metrů krychlových pitné vody a zaplatili za ni 11,69 miliardy korun. V roce 2009 to bylo pouze 504,6 milionu m3, za které jsme zaplatili 14,19 miliardy Kč.
Cena vodného a stočného rok od roku stoupá. Srovnání let 2004 a 2009 ukazuje, že ačkoli spotřeba kohoutkové vody klesla v průběhu těchto pěti let o 7,16 %, zaplatili jsme za ni o 21,39 % více. Loni voda přišla nejdráž obyvatele Ústeckého kraje, kde je včetně stočného 1 m3 stála 62 korun. Nejlevnější vodu z kohoutku pak mají v Plzeňském kraji, kde za stejný objem zaplatili 44,4 Kč. Celorepublikový průměr vodného a stočného v loňském roce dosáhl 53,2 Kč.
Čtěte téma: Pijete balenou vodu? Test odhalil nedovolené látky!
Asi by vás nenapadlo, že místo „vody, která je plná vitality“ dostáváte do těla karcinogenní látky. Jaká voda nejvíc propadla? A jak dopadlo testování vody z kohoutku?
Vodohospodářské společnosti jsou totiž tržními podniky a dlouhodobý pokles odběru pitné vody kompenzují právě zvyšováním její ceny. Z hlediska trvale udržitelného rozvoje* a šetrného přístupu k prostředí je dlouhodobé šetření s vodou žádoucí. Ne tak pro aktéry milionového byznysu s vodou. Vodárenské společnosti se pitnou vodu snaží ve svých marketingových kampaních prezentovat jako levnou komoditu, které je nadbytek a tak s ní lze bez zábran plýtvat. „Voda na koupel ve vaně (200l) stojí cca 10 Kč,“ lákají marketéři zákazníky ke zvýšení spotřeby přímo na fakturách s vyúčtováním poplatků za vodné a stočné. Takové plýtvání přitom kritizují jak média (např. server aktualne.cz v článku Jak se plýtvá vodou? Třetinu spláchneme do záchodu či Největší hrozby pro lidstvo? Málo vody i přelidnění), tak světovými nevládními vědeckými organizacemi (např. Millennium Project). Ty se zaměřují především na globální nedostatek vody a apelují na šetrnost nás všech.
Čtěte téma: Voda z kohoutku – pozor na olovo
Dáváte přednost vodě z vodovodu? Co si opravdu natočíme do sklenice?
Vodárenské společnosti navíc pitnou vodu neváhají prezentovat jako nejlevnější potravinu. „To je ovšem matení spotřebitele. Voda z vodovodu v žádném případě potravinou není,“ ohrazuje se Jana Ježková, balneotechnička a předsedkyně Svazu minerálních vod. „Potravinou je balená voda, a to jak v legislativním smyslu, tak i praktickém. Málokdo si uvědomuje, že pitná voda z vodovodu je především služba, která je poskytována v zájmu ochrany veřejného zdraví, tj. zejména jako prevence vzniku epidemií,“ doplňuje Ježková. Požadavky na kvalitu vody z vodovodu a na pramenité či minerální vody jsou zcela rozdílné.
Čtěte téma: Vodu z vodovodu, prosím! Přinesli vám ji?
Chci pít v restauraci vodu z vodovodu, proč se u toho červenám?
„Za zásadní problém považuji to, když je spotřebiteli nabízena kohoutková voda s tvrzením, že je stejně kvalitní, stejně bezpečná a stejně chutná jako voda balená. Spotřebitel je takovým tvrzením klamán. Požadavky na kvalitu vody kohoutkové a např. balených přírodních minerálních vod, pramenitých vod či kojeneckých vod jsou natolik rozdílné, že se jedná o kvalitativně zcela různé produkty. Pro ilustraci mohu uvést, že voda z vodovodu může obsahovat až 25krát více dusitanů než balená pramenitá voda,“ řekl JUDr. Zdeněk Huml, tajemník Svazu výrobců nealkoholických nápojů. Jednotlivé požadavky na kvalitu vod lze nalézt na stránkách www.pijtezdravouvodu.cz.
Podle zprávy ČTK ze dne 4. května při transportu k odběratelům přibližně 1/5 vody unikne. Dochází tak nejen k neekologickému plýtvání vodou, ale i tato „ztracená“ voda je rozpočítána do výsledné ceny pro spotřebitele.
* Nedostatkem vody dnes trpí téměř 900 milionů lidí a zajištění přístupu k ní je tak jedním z největších problémů současného světa
Věděli jste, že… … množství vody v organismu se v průběhu života mění? Plod obsahuje 94 % vody, zatímco dospělý člověk již jen 40–60 %. … kvalitu vody z vodovodu ovlivňuje rozsah vodovodního řádu? Rozsáhlost vodárenských systémů totiž prodlužuje dopravu vody a jakost upravené vody tím obvykle trpí. Z instalačních materiálů se mohou uvolnit nežádoucí látky, např. olovo, které negativně ovlivňuje náš nervový systém. … teplá voda není vhodná k přímé konzumaci, ale slouží pouze jako voda užitková? I když se teplá voda může vyrábět jen z pitné vody, která splňuje jakostní požadavky na vodu určenou k lidské spotřebě, ohřevem se narušuje její mikrobiologická stabilita. |
Zdroj: poradenská společnost Native PR