Klesá spotřeba vody, ale platby za odběr se zvyšují

[Tisková zpráva] Podle informací Českého statistického úřadu loni v České republice klesla spotřeba vody o 2,3 %, zatímco hodnota fakturovaného vodného se díky růstu ceny o 5 % zvýšila. Tento trend je možné vypozorovat již od roku 2004.

Sdílet

Tehdy jsme spotřebovali celkem 543,5 milionu metrů krychlových pitné vody a zaplatili za ni 11,69 miliardy korun. V roce 2009 to bylo pouze 504,6 milionu m3, za které jsme zaplatili 14,19 miliardy Kč.

Cena vodného a stočného rok od roku stoupá. Srovnání let 2004 a 2009 ukazuje, že ačkoli spotřeba kohoutkové vody klesla v průběhu těchto pěti let o 7,16 %, zaplatili jsme za ni o 21,39 % více. Loni voda přišla nejdráž obyvatele Ústeckého kraje, kde je včetně stočného 1 m3 stála 62 korun. Nejlevnější vodu z kohoutku pak mají v Plzeňském kraji, kde za stejný objem zaplatili 44,4 Kč. Celorepublikový průměr vodného a stočného v loňském roce dosáhl 53,2 Kč.

Čtěte téma: Pijete balenou vodu? Test odhalil nedovolené látky!

Asi by vás nenapadlo, že místo „vody, která je plná vitality“ dostáváte do těla karcinogenní látky. Jaká voda nejvíc propadla? A jak dopadlo testování vody z kohoutku?

Vodohospodářské společnosti jsou totiž tržními podniky a dlouhodobý pokles odběru pitné vody kompenzují právě zvyšováním její ceny. Z hlediska trvale udržitelného rozvoje* a šetrného přístupu k prostředí je dlouhodobé šetření s vodou žádoucí. Ne tak pro aktéry milionového byznysu s vodou. Vodárenské společnosti se pitnou vodu snaží ve svých marketingových kampaních prezentovat jako levnou komoditu, které je nadbytek a tak s ní lze bez zábran plýtvat. „Voda na koupel ve vaně (200l) stojí cca 10 Kč,“ lákají marketéři zákazníky ke zvýšení spotřeby přímo na fakturách s vyúčtováním poplatků za vodné a stočné. Takové plýtvání přitom kritizují jak média (např. server aktualne.cz v článku Jak se plýtvá vodou? Třetinu spláchneme do záchodu či Největší hrozby pro lidstvo? Málo vody i přelidnění), tak světovými nevládními vědeckými organizacemi (např. Millennium Project). Ty se zaměřují především na globální nedostatek vody a apelují na šetrnost nás všech.

Čtěte téma: Voda z kohoutku – pozor na olovo

Dáváte přednost vodě z vodovodu? Co si opravdu natočíme do sklenice?

Vodárenské společnosti navíc pitnou vodu neváhají prezentovat jako nejlevnější potravinu. „To je ovšem matení spotřebitele. Voda z vodovodu v žádném případě potravinou není,“ ohrazuje se Jana Ježková, balneotechnička a předsedkyně Svazu minerálních vod. „Potravinou je balená voda, a to jak v legislativním smyslu, tak i praktickém. Málokdo si uvědomuje, že pitná voda z vodovodu je především služba, která je poskytována v zájmu ochrany veřejného zdraví, tj. zejména jako prevence vzniku epidemií,“ doplňuje Ježková. Požadavky na kvalitu vody z vodovodu a na pramenité či minerální vody jsou zcela rozdílné.

Čtěte téma: Vodu z vodovodu, prosím! Přinesli vám ji?

Chci pít v restauraci vodu z vodovodu, proč se u toho červenám?

„Za zásadní problém považuji to, když je spotřebiteli nabízena kohoutková voda s tvrzením, že je stejně kvalitní, stejně bezpečná a stejně chutná jako voda balená. Spotřebitel je takovým tvrzením klamán. Požadavky na kvalitu vody kohoutkové a např. balených přírodních minerálních vod, pramenitých vod či kojeneckých vod jsou natolik rozdílné, že se jedná o kvalitativně zcela různé produkty. Pro ilustraci mohu uvést, že voda z vodovodu může obsahovat až 25krát více dusitanů než balená pramenitá voda,“ řekl JUDr. Zdeněk Huml, tajemník Svazu výrobců nealkoholických nápojů. Jednotlivé požadavky na kvalitu vod lze nalézt na stránkách www.pijtezdra­vouvodu.cz.

Podle zprávy ČTK ze dne 4. května při transportu k odběratelům přibližně 1/5 vody unikne. Dochází tak nejen k neekologickému plýtvání vodou, ale i tato „ztracená“ voda je rozpočítána do výsledné ceny pro spotřebitele.

* Nedostatkem vody dnes trpí téměř 900 milionů lidí a zajištění přístupu k ní je tak jedním z největších problémů současného světa

Věděli jste, že…

… množství vody v organismu se v průběhu života mění? Plod obsahuje 94 % vody, zatímco dospělý člověk již jen 40–60 %.

… kvalitu vody z vodovodu ovlivňuje rozsah vodovodního řádu? Rozsáhlost vodárenských systémů totiž prodlužuje dopravu vody a jakost upravené vody tím obvykle trpí. Z instalačních materiálů se mohou uvolnit nežádoucí látky, např. olovo, které negativně ovlivňuje náš nervový systém.

… teplá voda není vhodná k přímé konzumaci, ale slouží pouze jako voda užitková? I když se teplá voda může vyrábět jen z pitné vody, která splňuje jakostní požadavky na vodu určenou k lidské spotřebě, ohřevem se narušuje její mikrobiologická stabilita.

Zdroj: poradenská společnost Native PR

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).