Větší obal je na pultech nápadnější, je na něm více místa pro obchodní sdělení a hlavně budí zdání, že je výrobku výrazně více. Týká se to kosmetiky a drogerie, hraček, potravin i potravinových doplňků a řady jiných výrobků, které běžně nacházíme na pultech našich samoobsluh, lékáren a dalších obchodů. Malé množství výrobku se krčí na dně krabice či sáčku obklopeno velkou masou obalu.
Problematiku nadměrných obalů řeší v České republice zákon č. 477/2001 Sb., o obalech. Tento zákon mimo jiné stanoví, že osoba, která uvádí na trh obal, je povinna zajistit, aby hmotnost a objem obalu byly co nejmenší. Zdánlivě je tento problém legislativně podchycen. V praxi je to ovšem obtížnější.
Čtěte téma na Podnikatel.cz: Prodávejte potraviny přes internet. Cestou k zákazníkovi se ale nesmí zkazit
Šéfredaktorka časopisu TEST Ida Rozová vysvětluje: „Porušení této povinnosti u nás může být pokutováno pouze tehdy, dopustí-li se takového deliktu osoba, která na trh uvádí obal, tedy podnikatel, který dováží či vyrábí a prodává samotné obaly, a nikoli již podnikatel, který obal koupí a výrobek dodá do obchodní sítě.“
Časopis TEST se rozhodl nenechat dále praktiky výrobců bez povšimnutí. Spotřebitelé mohou zaslat fotografie výrobku v nadměrném obalu, spolu s názvem výrobku, jménem výrobce či dovozce, cenou a počtem kusů v balení na e-mailovou adresu vzduch@dtest.cz.
Nejkřiklavější případy nadměrných obalů budou publikovány v časopise TEST. „Tlak ze strany zákazníků může donutit výrobce a prodejce, aby sami změnili své praktiky a nabízeli své zboží v odpovídajících obalech,“ vyzývá spotřebitele ke sdílení jejich zkušeností Ida Rozová. Pomohou tak zákazníkům v lepší orientaci na trhu, klesne zátěž životního prostředí a menší obaly mohou vést i ke snížení nákladů.
Více se k problematice „prodeje vzduchu“ dozvíte ve vydání časopisu TEST 7/2010.
Ve vydání 7/2010 dále vyšel test dětských odrážedel a odrážecích kol, test univerzálních pleťových krémů a test GPS navigací.
Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST, www.dtest.cz