Mezi nebezpečnými výrobky je více než čtvrtina hraček

[Tisková zpráva] TEST: počet nebezpečných výrobků opět vzrostl

Sdílet

Aktuální zpráva o nebezpečných výrobcích v systému RAPEX dokládá 7% nárůst zachycených nebezpečných výrobků s více než čtvrtinovým podílem hraček. Občanské sdružení spotřebitelů TEST považuje situaci za vážnou a neuspokojivou.

Evropská komise dnes zveřejnila výroční zprávu za rok 2009 o fungování systému rychlého varování před nebezpečnými výrobky RAPEX. Tento systém, ve kterém jsou zapojeny dozorové orgány ze zemí Evropské unie, za loňský rok upozornil na 1993 výrobků. To meziročně znamená další nárůst, tentokrát o 7 %. Nechvalné prvenství, jako v předchozích letech, patří hračkám s podílem 28 %. Na dalších místech tohoto nelichotivého žebříčku se umístily oblečení a textil, motorová vozidla, elektronika a kosmetika.

Čtěte téma: Nástrahy jarních procházek

Některé prolézačky a hračky na písek mohou být nebezpečné…

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, které při testování výrobků vedle kvality sleduje i jejich bezpečnost a zdravotní nezávadnost, považuje tento stav za vážný a neuspokojivý. Předsedkyně sdružení TEST Ida Rozová k tomu říká: „Ačkoliv oceňujeme, že dozorové orgány zachytily více rizikových výrobků, obáváme se, že jde stále jen o zlomek skutečného počtu na trhu. Dokládají to počty nebezpečných výrobků zjištěných v testech našeho sdružení. Zejména u hraček a dalších výrobků pro děti je to neospravedlni­telné.“ 

Samo sdružení ve svém časopise TEST upozornilo v roce 2009 na 26 nebezpečných či potenciálně nebezpečných výrobků, které byly při testech odhaleny. Nejvíce z nich (14) bylo určeno dětem (autosedačky, postýlky, kočárek). Za 17 let své činnosti publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST a v poslední době i na www.dtest.cz výsledky testů 9371 výrobků a varovalo před 507 nebezpečnými výrobky, z nichž 373 bylo určeno dětem.

Čtěte téma: Jsem rodič. Mám permanentní strach.

Nepřeháníme to s věčnými obavami o naše děti?

„I přes naše omezené finanční možnosti, nákupy výrobků a jejich zkoušky jsou hrazeny z předplatného časopisu TEST a z veřejných zdrojů, se snažíme přispívat k ochraně spotřebitelů a hlavně k jejich snadnější orientaci na trhu.“ dodává Rozová. Neziskové sdružení TEST publikovalo v roce 2009 výsledky testů kvality 1303 výrobků. 

Zdroj: Časopis TEST

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).