Mladí lidé žádají Evropskou unii o podporu pro vytvoření generace bez viru HIV a AIDS

Praha - Mohou mladí lidé po celém světě očekávat, že budou mít dostatek informací a prostředků, jak se bránit viru HIV a AIDS? To bude základní otázka diskuze u kulatého stolu, která se uskuteční 17. února 2009 v bruselském Scotland House. Diskutovat tu budou mladí lidé, reprezentanti Evropské unie a zástupci neziskového sektoru.

Sdílet

Celosvětově tvoří téměř polovinu nově nakažených virem HIV mladí lidé. V průběhu let zaznělo mnoho slibů a závazků usilujících o zastavení šíření zákeřného viru a AIDS. Světová zdravotnická organizace si stanovila ambiciózní cíl: mít univerzální přístup k prevenci a léčbě do roku 2010. Budou tyto závazky splněny? A jak to se sliby mezinárodního společenství vypadá teď, v roce 2009?  

Diskuzi u kulatého stolu „Generace bez viru HIV a AIDS – Sliby a závazky: dočká se mládež v roce 2010 univerzálního přístupu k prevenci?” organizuje mezinárodní osvětová kampaň Virus Free Generation. Cílem diskuze bude zhodnocení dosavadního úsilí a definování nezbytných kroků, které přispějí k vytvoření generace, která se již nemusí viru HIV a AIDS obávat.organizuje mezinárodní osvětová kampaň Virus Free Generation. Cílem diskuze bude zhodnocení dosavadního úsilí a definování nezbytných kroků, které přispějí k vytvoření generace, která se již nemusí viru HIV a AIDS obávat.Celosvětově tvoří téměř polovinu nově nakažených virem HIV mladí lidé. V průběhu let zaznělo mnoho slibů a závazků usilujících o zastavení šíření zákeřného viru a AIDS. Světová zdravotnická organizace si stanovila ambiciózní cíl: mít univerzální přístup k prevenci a léčbě do roku 2010. Budou tyto závazky splněny? A jak to se sliby mezinárodního společenství vypadá teď, v roce 2009?
 
Diskuzi u kulatého stolu „Generace bez viru HIV a AIDS – Sliby a závazky: dočká se mládež v roce 2010 univerzálního přístupu k prevenci?” organizuje mezinárodní osvětová kampaň Virus Free Generation. Cílem diskuze bude zhodnocení dosavadního úsilí a definování nezbytných kroků, které přispějí k vytvoření generace, která se již nemusí viru HIV a AIDS obávat.organizuje mezinárodní osvětová kampaň Virus Free Generation. Cílem diskuze bude zhodnocení dosavadního úsilí a definování nezbytných kroků, které přispějí k vytvoření generace, která se již nemusí viru HIV a AIDS obávat.

„V boji proti HIV/AIDS se toho za poslední roky hodně podařilo, například desetinásobně stoupl počet lidí z rozvojových zemí, kteří užívají antiretrovirální léky. Pořád ale zaostává prevence v těchto zemích,“ upozorňuje Petra Weissová, koordinátorka kampaně Virus Free Generation (VFG) a spoluorganizátorka bruselského kulatého stolu. „Současné iniciativy, jako třeba programy sexuální výchovy ve školách, se často zaměřují na pouhou propagaci sexuální abstinence. Až polovina mladých lidí přitom začíná sexuálně žít v šestnácti letech. Nemůžeme tato fakta ignorovat,“ dodala Petra Weissová.
 
Mladí lidé v Itálii, Německu, Nizozemí a České republice přijali výzvu stát se ambasadory kampaně Virus Free Generation. Jejich úkolem bylo informovat své vrstevníky o dopadech pandemie HIV/AIDS na mladé Afričany. V průběhu bruselské diskuze u kulatého stolu mladí ambasadoři předají petici z podpisy z celého světa. Signatáři žádají mezinárodní komunitu, aby dodržela své sliby a závazky, které mladým lidem dala v úsilí zastavit šíření viru HIV a AIDS.
 
V průběhu diskuze u kulatého stolu je možné navštívit výstavu “Faces of Township”, která je výsledkem společné práce Jana Baboráka z České republiky a dalších mladých ambasadorů kampaně.
 
Na mezinárodní kampani VFG spolupracuje společnost Člověk v tísni společně se svými partnery z Aliance 2015 – německou GAA, italskou Cesvi a Hivosem z Nizozemí.
 
Víc informací poskytne: Petra Weissová, národní koordinátorka kampaně Virus Free Generation, petra.weissova@clovekvtisni.cz, + 420 604 268 202.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).