Ministerstvo pro místní rozvoj považuje zákon o sociálním bydlení, který připravilo Občanské sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR (OSMD) za nesystémový a jeho prezentaci za populistickou. Návrh zákona je jednostranně zaměřený a neřeší problematiku sociálního bydlení komplexně. MMR se na jeho přípravě nepodílelo ani se zástupci MMR nebyl tento zákon nijak koordinován.
Návrh zákona ruší stávající sociální dávky a předpokládá zrušení výstavby levnějších bytů. Tento krok však bude mít negativní dopad na možnosti řešení bytových potřeb občanů, kteří potřebují např. menší dostupný byt. Již z uvedených parametrů (260 tisíc domácností pobírající nové dávky a 6 miliard korun na ně ) je patrné, že se jedná o průlom do stávajícího systému státních sociálních dávek, kterými se kompenzují problémy v bydlení. V nové dávce je řešeno pouze nájemné, nejsou zohledněny ostatní náklady na bydlení.
Podpora dle uvedeného návrhu zákona navíc zakládá nebezpečí rozporu s evropskými pravidly povolené veřejné podpory, které umožňují poskytovat podporu občanům, nikoliv přímo pronajímateli – podnikateli, což narušuje trh.
„Podpora bydlení pro nízkopříjmové skupiny obyvatel musí být vnímaná v širších kontextech. Samozřejmě je potřeba, aby stát zajišťoval záchrannou sociální síť pro občany v nouzi. Nutností je ovšem zajistit také dostatečný počet bytů s takovou výší nájemného, jakou budou tito občané schopni zaplatit. Zákon, který upravuje oblast sociálního bydlení, musí systém podpory zavádět citlivě tak, aby nedocházelo k dalším deformacím bytového trhu,“ uvedla vrchní ředitelka sekce bytové politiky MMR Milena Brožová.
MMR podporuje bydlení občanů s nízkými příjmy formou dotací na výstavbu sociálních nájemních bytů. Účelové dotace motivují k výstavbě bytových jednotek pro nízkopříjmové domácnosti. Cílovou skupinu nájemníků a výši nájmu stanovují pravidla dotačního programu, ze kterého jsou finance investorovi proplaceny. Toto řešení zajišťuje vznik nových nájemních bytů pro sociálně slabé spoluobčany a má minimální negativní vliv na celkový bytový trh. V současné době ministerstvo pracuje na změnách kritérií těchto dotačních titulů s cílem dalšího rozšíření dostupnosti pro investory.
Ministerstvo pro místní rozvoj nepodceňuje sociální souvislosti ani při probíhající deregulaci nájemného. Dopady na domácnosti spojené s uvolněním cen nájmů zmírňují sociální dávky určené na bydlení – příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení, které dlouhodobě poskytuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Na jejich konstrukci v oblasti nájemního bydlení MMR spolupracuje. Současný systém dvou podpor je dostatečně adresný a motivační. Týká se přitom asi 60 – 90 tisíc domácností ročně s objemem 1 – 2 miliard korun. V souvislosti s dopady krize je možné zvážit úpravu stávajícího systému, což je v kompetenci MPSV.
Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, www.mmr.cz