„Novinkou pro letošní rok je vícedenní vánoční pobyt, který navazuje na jarní velikonoční trávení svátků v prostředí želivského kláštera. Po Velikonocích přišly pozitivní ohlasy od návštěvníků, které nás motivovaly, abychom uspořádali pokračování právě o dalším velkém svátku,“ vysvětluje nápad vymyslet pro zájemce netradiční závěr roku správce kláštera František Marek.
Oblíbenými vánočními akcemi v klášteře je po léta živý Betlém nebo Rybova Česká mše vánoční. Do kláštera přicházejí desítky lidí z celé republiky. „Často se k nám vypraví celé rodiny, které si vychutnávají klášterní atmosféru a účastní se koncertů, prohlídek a dalších akcí,“ potvrzuje František Marek.
Přečtěte si: Drogy, sex a Vánoce aneb Mystika pro každého
Vícedenní vánoční program začíná den před Štědrým dnem a zahrnuje tematický program, ubytování, stravování i malý dárek. Návštěvníci se mohou zúčastnit také takzvaného Svatoštěpánského dírkování, tedy zimního lovu ryb. Při něm si mohou sami zkusit vylovit pstruhy nebo pouze sledovat techniku lovu zkušených rybářů.
Želivský klášter se letos stal národní kulturní památkou, díky čemuž se těší zvýšenému zájmu návštěvníků. Kromě ojedinělého vánočního programu doplněného o mše nebo noční prohlídky kláštera nabízí premonstráti také k ochutnání speciální borůvkové pivo.
- Jak Vánoce ke jménu přišly?
- Zvrhlý advent
- Adventní věnce – symbol, nebo prostě dekorace?
- Tajemné vánoční postavy – bubáci pro Erbena
- Něco kapřích tipů a triků
- Trocha vánočního čarování – jednoduché jak facka
- Mor! Koledníkům vstup zakázán!
- Betlém – předchůdce pokojíku Barbie a Kena
- Proč, u Santy, právě stromek? (Od větví k plastu … a zase zpátky)
- Kdo nosí dárky? Vždycky jenom chlapi
- Štědrý den, konečně