Přídatné látky plní v potravině vždy určitou funkci (barviva, konzervanty, atd.). Jako pozitivní při jejich používání lze hodnotit bezpečnost potravin a delší trvanlivost, jako negativní se může projevit nežádoucí účinek na lidské zdraví a rovněž „uměle vytvořená potravina“, která se odlišuje chutí, vzhledem i objemem.
Nejsou „éčka“ jako „éčka“
Podívejte se do našeho katalogu, která mohou poškodit zdraví a naopak, jaká jsou zcela neškodná…
„Většina éček je neškodných a některé jsou dokonce prospěšné pro naše zdraví. Některá éčka však mohou člověku škodit,“ říká Mgr. Petr Týfa, šéfredaktor SOS magazínu a autor průzkumu, a dále varuje: „Nepříznivé vlivy mohou mít například na alergiky, astmatiky, těhotně ženy či malé děti. Některé z nich se mohou dokonce podílet na vzniku vážnějších onemocnění. Bohužel i řada takovýchto látek, jak náš průzkum prokázal, se v salámech zcela běžně objevuje.“
Výsledky průzkumu, jehož celkový vzorek obsahoval 23 nejčastěji prodávaných balených salámů, jsou opravdu alarmující. Zarážející je již skutečnost, že kromě jediného produktu všechny obsahují jednu, či více přídatných látek. Většina z nich pak obsahovala právě ty látky, které mohou za určitých podmínek vážně škodit lidskému zdraví.
Pokus žít zdravě: Nakupoval jsem bez „éček“
Kompletní výsledky průzkumu včetně popisu škodlivých látek a jejich možných účinků, které balené salámy obsahují, budou zveřejněny v novém čísle SOS magazínu, který vychází 15. října 2010.