Do kampaně na podporu Světového dne pneumonií se letos připojuje více než 120 organizací po celém světě. Globální koalice ve spolupráci s UNICEF a americkými Centers for Disease Control si klade za cíl informovat širokou veřejnost o závažnosti tohoto onemocnění a upozornit na možnou prevenci. O to samé se v České republice již tři roky snaží Občanské sdružení Nahlas.
Pneumonie je zánětlivé onemocnění plic způsobené nejrůznějšími vyvolavateli. Nejběžnějšími příznaky jsou vysoké horečky, kašel a dušnost. K nejčastějším příčinám patří bakterie, viry, méně pak plísně nebo parazité. Šíří se vdechnutím, jde tedy o tzv. kapénkovou infekci. Zápal plic zůstává i přes nové diagnostické a léčebné metody jednou z nejčastějších příčin úmrtí na infekční nemoci jak v rozvojovém, tak ve vyspělém světě. K rizikovým patří nejen pacienti s oslabenou imunitou nebo s chronickými onemocněními, ale i kojenci a děti. Pneumonie je celosvětově hlavní příčinou úmrtí dětí do 5 let.
Čtěte téma: Přecházíte chřipku? Riskujete doživotní následky
U dětí zápal plic komplikuje obtížná diagnostika. „Typické příznaky jako jsou kašel a dušnost nebo poslechový nález na plicích mohou v počátku onemocnění chybět. To může oddálit stanovení diagnózy pneumonie a také správnou léčbu. Například jedna naše jedenáctiletá pacientka byla hospitalizována s průjmem a vysokými zánětlivými ukazateli v krvi s podezřením na salmonelovou infekci. Teprve za 24 hodin po přijetí se objevil typický poslechový nález a po provedení rentgenu plic byla diagnostikována pneumonie a zahájena léčba antibiotiky,“ říká MUDr. Zuzana Vančíková, PhD, z Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze.
Účinnou prevencí zápalu plic je očkování. „Za poslední rok se výrazně zlepšily možnosti prevence zápalu plic zejména pro nejmenší děti,“ říká Rudolf Kalovský, zakladatel sdružení Nahlas, a dodává: „Jsme rádi, že na očkování již přispívají zdravotní pojišťovny. Zápal plic totiž v lidech nevyvolává takovou hrůzu, jako třeba meningitida, ale jde o mnohem častější nemoc s relativně velkým procentem komplikací, které mohou zanechat trvalé následky.“
Zápal plic (pneumonie) v katalogu nemocí.
Diskutujte o nemoci.
Kromě dětí se očkováním mohou chránit i dospělí. Tato forma prevence je vhodná zejména pro seniory, pro něž zápal plic představuje nejčastější příčinu úmrtí na infekční onemocnění.