Rakovina děložního čípku
Rakovina děložního čípku je druhé nejčastější nádorové onemocnění českých žen. Ročně si u nás tuto diagnózu vyslechne od svého lékaře téměř 1100 žen, z nichž každá třetí onemocnění podlehne. Některé zcela zbytečně. Rakovině děložního čípku lze relativně snadno předcházet, zejména nepodceňováním významu pravidelných gynekologických prohlídek, na které má jednou ročně nárok každá žena. V České republice na ně ale třetina až polovina žen nechodí. Přitom jejich absolvováním je možné včas rozpoznat nejen rakovinu samotnou, ale i změny, ke kterým před vznikem rakoviny na děložním čípku dochází.
Druhou možností, jak se rakovině děložního čípku aktivně postavit, je očkování proti papilomavirům. Papilomaviry jsou viry, které rakovinu děložního čípku způsobují a s kterými se během svého života setká každá žena. Imunitní systém si s těmito viry většinou dokáže sám poradit a bezpříznakovou infekci potlačit, ale bohužel u některých žen to nezvládne. Tyto ženy onemocní rakovinou děložního čípku. Účinnou zbraň poskytuje očkování, které se skládá ze tří dávek.
Přečtěte si: HPV souvisí se sexem, týká se proto žen i mužů
Očkování
Cena očkování se pohybuje kolem deseti tisíc. Aby se usnadnil přístup dívek k tomuto finančně nákladnému očkování, poskytuje Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE ve spolupráci s výrobci vakcín dívkám ve věku od 12 do 17 let slevu na očkování ve výši až 6200 Kč. Očkovat se mohou nechat u praktického dětského lékaře, gynekologa nebo v očkovacím centru. Pokud si nejdříve ve Zdravotní pojišťovně METAL-ALIANCE vyzvednou certifikát (nebo si jej stáhnou na stránkách www.zpma.cz), objedná jim lékař očkovací látky za zvýhodněnou cenu. Již v tomto okamžiku dojde k úspoře 2200 Kč. Po aplikaci třetí dávky si klientky Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE mohou zažádat ještě o poskytnutí příspěvku na toto preventivní očkování ve výši až 4000 Kč.
Také v roce 2011 bude ZP M-A poskytovat příspěvku až 4000 Kč na preventivní očkování proti rakovině děložního čípku.