„Ostrovy života“ zachraňují děti ve Fakultní Thomayerově nemocnici

[Tisková zpráva] Úkolem intenzívních novorozeneckých inkubátorů a specializovaného technického vybavení, tzv. Ostrovů života, je poskytnout nedonošeným novorozencům špičkovou péči v prvních okamžicích jejich života a zvýšit tak jejich šanci na přežití.

Sdílet

Nadace Charty 77 získala z Norských fondů grant ve výši 761 657 Euro. Celkem bylo zakoupeno 12 kompletů přístrojového vybavení – resuscitační vyhřívané lůžko, přístroj pro umělou plicní ventilaci pro novorozence a pulzní oxymetr. Úkolem intenzívních novorozeneckých inkubátorů a specializovaného technického vybavení, tzv. Ostrovů života, je poskytnout nedonošeným novorozencům špičkovou péči v prvních okamžicích jejich života a zvýšit tak jejich šanci na přežití. Jeden z kompletů pomáhá ve Fakultní Thomayerově nemocnici.

Přestože dochází k nárůstu počtu dětí předčasně narozených, úmrtnost novorozenců v Česku se snižuje. Jak ukazují poslední výzkumy, jedním z klíčových faktorů pro snížení novorozeneckého postižení a úmrtnosti je péče v prvních okamžicích na porodním sále a další vysoce kvalitní péče v následných hodinách na jednotce intenzívní a resuscitační péče. Pro její poskytnutí se však stále nedostává potřebného množství vysoce kvalitních přístrojů na porodních sálech. Novorozenci jsou velmi citliví na změny teploty a udržení teploty a vlhkosti okolí je významnou součástí péče po porodu. Stabilní prostředí udržují novorozenecké inkubátory. Nejčastějším problémem předčasně narozených dětí je nezralost plic, kterou pomáhají léčit přístroje podporující dýchání. Díky grantu z Norského finančního mechanizmu jsou zakoupeny moderní inkubátory a přístroje pro umělou plicní ventilaci ve 12 perinatolo­gických centrech po celé České republice. „Během prvního měsíce fungování tohoto přístrojového vybavení jsme v Thomayerově nemocnici přijali přes 40 novorozenců vyžadujících podporu životních funkcí. Přístroje z Norských fondů významně přispěly ke zkvalitnění péče o tato nemocná miminka“, říká primář Novorozeneckého oddělení  Jan Janota.

Účastí v tomto projektu Nadace Charty 77 navázala na úspěšný charitativní projekt Ostrovy života. Jeho cílem bylo vybudování center, která zachraňují životy dětí, ve fakultních nemocnicích v celé republice. Činnost Nadace Charty 77 přešla plynule ze Stockholmu, kde ji profesor František Janouch v roce 1978 založil, do Prahy a od února 1990 je registrována v Československu. Nadace z  široce pojímané obrany lidských práv, podpory pronásledovaných disidentů a nezávislé kultury, přešla k podpoře celé škály kulturně humanitárních aktivit a stala se průkopníkem občanské společnosti. Nadace svými aktivitami dokázala prakticky pomoci dnes už tisícům jednotlivců v řešení jejich neobyčejně složitých sociálních, zdravotních a ekonomických problémů.




Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).