„Zaznamenáváme snížení počtu zraněných a lepší kázeň turistů na horách. K tomu přispělo i 10 FIS pravidel pro chování na sjezdových tratích, jehož zveřejnění jsme tentokrát věnovali zvýšenou pozornost,“ uvedl Jiří Brožek, náčelník HSČR.
Také pro letní období je podle něj připraveno Desatero zásad bezpečného chování při pohybu v horském terénu. Pro náročnější horské túry je možné letos poprvé využít i služeb osmi nových horských průvodců, kteří nedávno pod dohledem členů HSČR složili náročné zkoušky.
Čtěte téma: Stůj! Sněžná policie! aneb Pravidla sjezdařského provozu
Přirovnání zimních sportů k situaci na silnicích je sice nadsazené, smutným faktem ale zůstává, že úrazů na horách neustále přibývá.
Horská služba slaví v letošním roce 75 let své oficiální existence. Přesné datum zahájení činnosti tehdy Horské záchranné služby je 12. května 1935. „Spojili se koncesovaní průvodci, nosiči, místní četníci, hasiči a členové lyžařských, turistických a sokolských spolků,“ doplňuje J. Brožek.
Záchranářská a preventivní činnost je velmi důležitá pro bezpečnost návštěvníků hor. „Daří se nám držet krok s podobnými organizacemi v zahraničí co do technického vybavení i po stránce fyzické zdatnosti našich členů,“ říká J. Brožek.
VZP se stala hlavním partnerem HSČR. Obě strany mají zájem na tom, aby se snížila úrazovost na českých horách a zvyšovala se bezpečnost návštěvníků.
HSČR působí v Krkonoších, Jizerských, Krušných a Orlických horách, Jeseníkách, Beskydech a na Šumavě. Profesionálních záchranářů je v ČR přibližně 100, dalších asi 350 dobrovolných členů Horské služby je organizováno v občanském sdružení Horská služba ČR.
Zdroj: VZP